Fenomenološka obeležja kompjuterskog kriminala | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Fenomenološka obeležja kompjuterskog kriminala". Rad ima 27 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


SEMINARSKI RAD
Predmet: KRIMINOLOGIJA
FENOMENOLOŠKA OBELEŽJA KOMPJUTERSKOG KRIMINALA
SADRŽAJ:
UVOD 1
1. ISTORIJAT KOMPIJUTERSKOG KRIMINALA 2
2. POJAM KOMPJUTERSKOG KRIMINALA I CYBER PROSTORA 3
3.TIPOVI KOMPJUTERSKOG KRIMINALA 7
4. NAJČEŠĆI TIPOVI NAPADA I TEHNOLOGIJE KOJE SE ZLOUPOTREBLJAVAJU
12
5. KOMPJUTERSKI KRIMINALITET U UPOREDNOM KRIVIČNOM PRAVU 16
6. POJAVNI OBLICI KOMPJUTERSKOG KRIMINALA U PRAKSI MINISTARSTVA UNUTRAŠNJIH POSLOVA REPUBLIKE SRBIJE 18
7.TAMNE BROJKE KOMPJUTERSKOG KRIMINALITETA 21
ZAKLJUČAK 23
LITERATURA 24
UVOD
Globalne računarske mreže stvorile su mogućnosti za nove oblike kriminala. Pojavljuje se poseban, sufisticiran, prodoran, tehnički potkovan, beskrupulozan, opsednut, ponekad osvetoljubiv pojedinac kome je teško suprotstaviti se a još teže zaustaviti ga. On sve češće ne želi da bude sam već mu je potrebno društvo, kao što mu je neophodna i “publika”. Lakoća “vršljanja” cyber prostorom daje mu osećaj moći i neuhvatljivosti. Ovi osećaj nisu bez razloga, jer stavrno ga je izuzetno teško otkriti u momentu činjenja dela, što, uglavnom, predstavlja i “pravi” trenutak za njegovo identifikovanje i hvatanje.
S druge strane, Internet koji je toliko ranjiv i nesiguran zbog ogromnog broja korisnika ,otvorenosti i neregulisanosti je i idealno skrovište kriminalaca različitog tipa.
U takvom okruženju i sa takvim pojedincima sve se češće pokušavaju izboriti ne samo mnoga nacionalna prava, međunarodne organizacije i asocijacije, već se uključuje i “privatni sektor” i korisnici ne bi li se ublažile negativne posledice i smanjili gubici koji nastaju zbog neomatanih kriminalnih aktivnosti.
Kroz ovaj rad ću govoriti o istorijatu, definisati pojam kompijuterskog kriminaliteta, izložiti način njegovog regulisanja u svetu kao i kod nas, i time zaokružiti temu o kriminalitetu novijeg doba koji svakog dana dobija sve vise na značaju.
Veoma je bitno i napomenuti da ovaj vid kriminaliteta za razliku od drugih ne predstavlja još uvek zaokruženu fenomenološu kategoriju i samim tim ga je nemoguće definisati jedinstvenim i precizno pojmovnim određenjem, tako da kompjuterski kriminalitet predstavlja samo opštu formu kroz koju se ispoljavaju različiti oblici kriminalne delatnosti.
1. ISTORIJAT KOMPIJUTERSKOG KRIMINALA
Pojava i sve veća upotreba informacionih tehnologija uslovila je i pojavu novih vidova kriminala. Kompjuteri i kompjuterska tehnologija se mogu zloupotrebljavati na razne načine, a sam kriminalitet koji se realizuje pomoću kompjutera moze imati oblik bilo kog od tradicionalnih vidova kriminaliteta, kao sto su krađe, utaje, pronevere, dok se podaci koji se neovlašćeno pribavljaju zloupotrebom informacionih sistema mogu na razne načine koristiti za sticanje protivpravne koristi. Čini se kao da je sa pojavom i upotrebom savremene tehnologije vršenje kriminalnih radnji postalo znatno lakše a i brže.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET