Genocid | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Genocid". Rad ima 12 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

UNIVERZITET SINERGIJA
FAKULTET ZA BEZBJEDNOST I ZAŠTITU
BANJA LUKA
TEMA: Genocid
(Seminarski rad iz predmeta: Međunarodno krivično pravo)
Banja Luka, maj 2011.
Sadržaj:
1. Uvod 3
2. Krivična djela protiv čovječnosti i drugih dobara zaštićenih međunarodnim pravom 4
3. Genocid 5
4. Zaključak 10
5. Literatura 12
1. Uvod
Međunarodna krivična djela su postupci ili propusti koji se univerzalno prihvataju kao krivični, a izazivaju toliko ozbiljnu međunarodnu zabrinutost da ne mogu ostati unutar izričite nadležnosti države u kojoj je učinjeno krivično djelo. Međunarodna krivična djela se mogu podijeliti na ona u užem i širem smislu. U užem smislu u ovu grupu djela ubrajamo genocid, zločin protiv čovječnosti, ratni zločin i zločin protiv mira tj. agresija. Riječ je o onim krivičnim djelima kod kojih je njihov međunarodni karakter i zainteresovanost međunarodne zajednice posebno izražena. Što se tiče međunarodnih krivičnih djela  u širem smislu treba primijetiti da su ona brojna i da njihov krug zavisi od toga koji će se kriterijum koristiti za njihovo svrstavanje u tu kategoriju.
2. Krivična djela protiv čovječnosti i drugih dobara zaštićenih međunarodnim pravom
Zajedničko za sva djela iz ove oblasti jeste da ona predstavljaju teške povrede normi međunarodnog prava i to prije svega međunarodnog ratnog i humanitarnog prava. Te povrede su zabranjene i odgovarajućim međunarodnim konvencijama, a krivična djela iz ove oblasti propisana su na osnovu obaveze iz tih konvecija da se ta djela predvide kao krivična djela i da se njihovi učinioci kazne. Najvažnija međunarodna akta koja predviđaju obavezu inkriminisanja teških povreda međunarodnog humanitarnog prava jesu četiri ženevske konvencije iz 1949. godine i dva dopunska protokola uz te konvencije iz 1977. godine, kao i Konvencija o sprečavanju i kažnjavanju zločina genocida iz 1948. godine. Pored navedenih, postoji i čitav niz drugih konvencija i međunarodnih akata koji su od značaja za propisivanje krivičnih djela iz ove oblasti. Jedan od najznačajnijih međunarodnih ugovora u ovoj oblasti jeste Statut Međunarodnog krivičnog suda koji je stupio na snagu 1. jula 2002. godine. S obzirom na značaj i vrijednosti dobara koja se ovim inkriminacijama štite, opravdanost njihovog propisivanja je u načelu nesporna i ne zasniva se samo na formalnoj obavezi koja nastaje ratifikacijom određenih međunarodnih konvencija. Međutim, način propisivanja, širina kriminalne zone, visina propisanih kazni i drugo može biti predmet rasprave, pa i kritike kod nekih krivičnih djela iz ove oblasti. Između ostalog, neka krivična djela nisu u potpunosti formulisana u skladu sa standardima krivičnog prava, jer su mehanički preuzete određene odredbe međunarodnih konvencija, a poznato je da međunarodno pravo i njegove norme nisu precizne u mjeri u kojoj je to potrebno u krivičnom pravu, odnosno da je sama terminologija ove dvije grane prava drugačija.
Ova glava, i pored njenog naziva, nije sadržala zločin protiv čovječnosti. To krivično djelo je unijeto u krivični zakonik. Osim toga, kao jednu od najznačajnijih novina koju KZ u ovoj glavi predviđa, treba istaći krivično djelo nesprečavanja vršenja krivičnih djela protiv čovječnosti i drugih dobaara zaštićenih međunarodnim pravom. Radi se o tome da je na ovaj način, tj. propisivanjem ovog djela nečinjenja, prdviđen institut komandne odgovornosti koji sadrži Statut Međunarodnog krivičnog suda. Evolucija instituta zločina protiv čovječnosti je danas artikulisana odgovarajućim odredbama Statuta Međunarodnog krivičnog tribunala za bivšu Jugoslaviju, Međunarodnog krivičnog tribunala za Ruandu, kao i odredbama Rimskog statuta Međunarodnog krivičnog suda. Zločin protiv čovječnosti je predviđen kao pojedinačno djelo novim KZ Republike Srbije i primjenjuje se od 1. januara 2006. godine.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET