Identifikacija na osnovu tragova usana zuba i noktiju | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Identifikacija na osnovu tragova usana zuba i noktiju". Rad ima 14 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

 UVOD
U toku realizacije kriminalisti~ke obrade, organi unutra{njih poslova primenom nau~nih i prakti~nih metoda kriminalistike radi obezbe|enja dokaza pronalaze materijalne tragove koji su u vezi sa krivi~nim delom i u~iniocem. Materijalni tragovi se mogu prona}i u na samom licu mesta, na u~iniocu, `rtvi ili predmetu, sredstvu izvr{enja, bli`oj ili daljoj okolini, zavisi od vrste krivi~nog dela, na~ina, sredstava, mesta i vremena izvr{enja kao i od pona{anja i delovanja u~inioca pre krivi~nog dela, za vreme i nakon njegovog izvr{enja. Praksa potvr|uje da bez obzira na to {to u~inioci vode ra~una da neo stave tragove ili da ih uklone, mala je verovatno}a da u potpunosti to uspe{no urade, pa se na licu mesta mogu prona}i raznovrsni materijalni tragovi i upravo primenom kriminalisti~ko-fizi~kih i hemijskih metoda, pomo}u kojih se razja{njavaju i dokazuju mnoga krivi~na dela. Materijalne tragove, zajedni~kim radom pronalaze kriminalisti~ki tehni~ar, odgovaraju}i ve{tak i operativni radnik a primenom odgovaraju}ih metoda fizi~ke i hemijske kriminalistike procenjuju njihov operativni zna~aj.
Materijalni dokazi mogu biti: predmeti i tragovi.
’’U kriminalisti~kom smislu tragovi su vidljive ili nevidljive promene koje je fizi~kom radnjom proizveo ~ovek, `ivotinja ili kakva stvar prilikom vr{enja, ili u vezi sa vr{enjem krivi~nog dela.’’
Tragovi u kriminalisti~kom smislu su uvek u vezi sa ljudskom radnjom, odnosno propu{tanjem radnje u koliko je postojala obaveza za njeno preduzimanje, bez obzira na to da li poti~u od ~oveka, `ivotinje, predmeta, ma{ine i dr.
Ove promene mogu biti vidljive ili nevidljive, a mogu se na}i na mestu krivi~nog dela, na u~iniocu ili `rtvi (tragovi krvi, stopala, sperme, pra{ine, vlasi kose, barutnih gasova, tragovi blata, tragovi borbe) i na predmetima koji su u vezi sa krivi~nim delom (tragovi papilarnih linija, boje, alata). U krivi~nom postupku tragovi predstavljaju materijalne dokaze kojima se uputpunjuje subjektivna slika datih iskaza i objektivizira njihova vrednost. Postoje razne vrste tragova od kojih je najrasprosranjenija podela na tragove ljudskog, `ivotinjskog, i biolo{kog porekla, tragovi predmeta, tragove dejstva sile i mikrotragove. Tragovi usana, zuba, noktiju prema ovoj klasifikaciji spadaju u tragove ljudskog porekla. Tragovi ljudskog porekla u kriminalisti~ko-tehni~koj obradi imaju poseban zna~aj, jer neki od njih direktno upu}uju na identitet u~inioca (npr. tragovi papilarnih linija) a drugi to ~ine samo idirektno (npr. utvr|ivanje iz ~ijeg je oru`ija pucano ne potvr|uje identifikaciju osobe koja je pucala).
Radi lak{eg pra}enja ove problematike tragovi ljudskog porekla podeljeni su na vi{e pod grupa:
Tragovi papilarnih linija
Tragovi ruku
Tragovi stopala
Tragovi krvi
Tragovi ljudskih izlu~evina
Tragovi zuba
Tragovi usana
Tragovi noktiju
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET