Istorijske dimenzije razvoja civilne odbrane u svetu | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Istorijske dimenzije razvoja civilne odbrane u svetu". Rad ima 13 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

Универзитет у Београду
ФАКУЛТЕТ БЕЗБЕДНОСТИ
Семинарски рад:
Историјске димензије развоја цивилне одбране у свету
Предмет: Систем цивилне одбране
Садржај
Увод3
Историјски зачеци цивилне одбране3
Цивилна одбрана у двадесетом веку4
Глобалне опасности и цивилна одбрана9
Фактори развоја и изградње система цивилне одбране11
Закључак12
Литература13
Увод
У многим теоријским елаборацијама које објашњавају друштвену условљеност и етапе развоја концепције и организације цивилне одбране заступљени су различити приступи и схватања. У некима се цивилна одбрана и њен развој поистовећује са развојем заштитне функције кроз историју људског друштва, па се често истиче да је цивилна одбрана настала још у најранијим периодима развоја људског друштва, са појавом градова и сличних облика живота. Оваква схватања као резултат имају и елаборирање различитих приступа у погледу одређења етапа развоја цивилне одбране. Међутим, већина аутора истиче да је цивилна одбрана државна функција и да је производ двадесетог века.
То је век убрзаног развоја, али и бурних збивања: два светска рата; велике елементарне и техничко-технолошке несреће, које су у појединим случајевима досегле ниво катастрофа; појава епидемија опаких заразних болести (куга, колера, вариола вера) и до сада непознатих системских болести, као што је сида (АIDS), односно болести друштва – наркоманија, алкохолизам и друге болести зависности; контаминација животне и радне средине итд.
Историјски зачеци цивилне одбране
Иако изгледа да је термин „цивилна одбрана“ кованица двадесетог века, његови зачеци се могу везати за, већ поменути, почетак историје градова. Велики део првобитне концепције града заснива се на заједничком обезбеђењу склоништа у физичком погледу и политичке заштите за грађане који су становали унутар градова. Највише захваљујући пружању заштите од могућих напада непријатеља владари града су стекли своју законитост. Све до проналаска барута у четрнаестом веку, град са бедемом и јарком могао је обезбедити ефикасан облик одбране градског становништва. Сваки град се утврђивао кружним бедемом,а од почетка четрнаестог века одбрана је била тако супериорнија од напада да је једино сигурно оружје при опсади била глад. Војске освајача, заинтересоване првенствено за пљачку, ретко су се могле убедити да врше опсаду у трајању од годину дана, јер је сумња у њен успех била толико велика. Међутим, даљим развојем арти љерије крајем петнаестог века, градови су постали рањиви. Мада су импресивна утврђења и раније пробијана, развој артиљерије је ипак био прекретница која је довела до тога да градско становништво постане осетљиво на напад.
Можда је више него случајно то што се период када је град-држава постао осетљив на непријатељев напад подударио са првом појавом нације-државе као главне компоненте европског политичког поретка. Иако су бројни други фактори поред техничких унапређења ратовања допринели да Европа еволуира у систем држава, обезбеђење физичке сигурности се и даље сматрало дужношћу владара. Нација-држава, као и град-држава пре ње, у суштини је била безбедносни енитет. Развојем артиљерије и поделом на велике политичке јединице које су се међусобно такмичиле, изазов за владаре био је више да заштите државу него да једноставно заштите становнике утврђеног града. Безбедност је све више захтевала одбрану граница, као и градских бедема. Иако дуга историја опсаде као облика ратовања показује да су се и сами градови ретко могли потпуно заштитити, задатак да се заштити нација-држава био је још тежи. Па ипак, како је власт владара у току историје зависила од њихове способности да обезбеде сигурност свог грађанства, тај задатак се није могао занемарити.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET