Istorijski nastanak policije Republike Srpske | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Istorijski nastanak policije Republike Srpske". Rad ima 17 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


Univerzitet Sinergija
Fakultet za bezbjednost i zaštitu
Banja Luka
TEMA: Istorijski nastanak policije Republike Srpske
(seminarski rad iz nastavnog predmeta Organizacija i nadležnost policije)
Banja Luka,
Oktobar 2009. godine
Sadržaj
Strana
I Uvod………………………………….………….……………………………..3
II Istorijski nastanak policije Republike Srpske
2.1. Osnivanje MUP-a Republike Srpske..........................................................................5
2.2. Reorganizacija policije RS u saradnji sa IPTF-om...............................................8
2.3. Akreditacija MUP-a RS..................................................................................12
Zaključak…………………………………………………………………….15
Literatura……………………………………………………………………………….16
Uvod
Nastanak policije proizod je vječite težnje društva da, bez obzira na njegov oblik, obezbijedi lični i kolektivni red, mir i ukupnu sigurnost. U tom smislu policija je od početka svog postojanja i djelovanja veoma važna instance (instrument društva) koja sprječava narušavanja odnosa utvrđenih normama jedne zajednice. U obavljanju ovih poslova od vitalnog interesa za svaku zajednicu, policija raspolaže značajnim ovlašćenjima koja su joj povjerena od strane države, uklčjučujući tu, u krajnjoj liniji, i ovlašćenja za primjenu sredstava prinude. Koliki značaj policija ima za funkcionisanje svake države vidi se i iz činjenice da je upravo policija državni organ koji ima ovlašćenje na primjenu sredstava prinude, a samo izuzetno ovo ovlašćenje može da se dodijeli i nekom drugom organu kao što je vojska ili sudska policija.U savremenom društvu uloga i zadaci policije su brojni i raznovrsni, a usmjereni sun a interese svih građana i čitavog društva, na jednoj strani, kao i na interese države, odnosno državnog aparata i političke organizacije društva na drugoj strani. Znači, uloga policije u savremenom društvu je veoma složena,a ta složenost se ne ogleda samo u formalnom smislu, odnosno u raznovrsnosti i brojnosti zadataka policije.
Nastanak policije Republike Srpske
Da bi se ispravno shvatila potreba za nastankom policije Republike Srpske, potrebno je makar ukratko pojasniti organizaciju policije i uslove koji su prethodili nastanku policije Republike Srpske. Ovo iz razloga što je pitanje organizacije policije složeno i u manje složenim uslovima od onih koji su obilježili proteklih 20-ak godina na našim prostorima. Organizacija policije u evropskim zemljama je različita. Podudarnih organizacionih rješenja gotovo da i nema. Neka od rješenja su pretežno centralistička, a druga pretežno decentralistička. Organizacija sama po sebi je dinamična kategorija, pa, u skladu s tim, oni koji se bave organizacijom stalno iznalaze nova racionalnija rješenja koja će ostvariti što veći učinak uz što manji utrošak sredstava i kadrova. Ovo je veoma izraženo kod organizacije policije na našim prostorima u posljednja dva desetljeća.
Naime, u predratnoj Bosni i Hercegovini, koja je bila, kao što znamo, federalna jedinica bivše SFRJ, policija je bila centralistički organizovana. Postojalo je Ministarstvo unutrašnjih poslova Bosne i Hercegovine, koje je nastalo 1990. godine, transformacijom Republičkog sekretarijata unutrašnjih poslova u MUP BiH. U okviru Ministarstva obavljani su poslovi javne i državne bezbjednosti. Ministarstvo, odnosno policija je bila organizovana na tri nivoa.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET