Koncept nadcijonalnog u bezbjednosti | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Koncept nadcijonalnog u bezbjednosti". Rad ima 13 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

УНИВЕРЗИТЕТ СИНЕРГИЈА
ФАКУЛТЕТ ЗА БЕЗБЈЕДНОСТ И ЗАШТИТУ
БАЊА ЛУКА
ТЕМА: Концепт надционалног у безбједности
(семинарски рад из предмета Систем безбједности европске уније)
Ментор Студент
Бања Лука, новембар 2010.
САДРЖАЈ
Увод........................................................................................................3
Концепт надционалног у безбједности...............................................4
2.1 Промена у појму безбједности......................................................................6
2.2 Институционални оквири безбједности......................................................7
2.3 Безбједност у постхладноратовском периоду............................................8
2.4 Перспективе за 21. вијек..............................................................................10
Закључак...............................................................................................12
4. Литература............................................................................................................13
УВОД
Појам безбједности датира пре настанка државе. Наиме, у нај ранијим облицима организовања љутског друштва било је јасно дефинисана обавеза господара да подређенима обезбједи задовољавање одређених потреба као и потребе безбједности. Исто тако, постојала је обавеза подређених да се покорајаву његовом ауторитету. Како је људска заједница попримила новије и више облика удруживања, тако се и њена безбједност мењала.
Појам безбједности, иако је често помињан, је доста недефинисан, неодређен и налази се стално на мети научника.Сама рјеч безбједност је вишезначајна и њоме се именују, означавају разноврсности елементи и односи. На нашем говорном подручју користе се два термина и то сигурност и безбједност. Термини безбједност и сигурност имају готово исто значење, мада нису истоветни синоними, безбједност се изводи из рјечи безбједно, што у суштини представља безопасност, обезбјеђење са највећим поуздањем, чврсто, одлучно без колебања, стално без прекида. На другој страни појам сигурности имплицира стање, односно особину онога кји је сигуран, односно што је сигурно, значи да неком или нечем не прјети опасност од угрожавања.
Као функција – безбједност је нераздвојни атрибут државе. Као организација безбједност може да има разне облике организацјоних форми односно одговарајућих органа који имају овлаштења заснована и регулисана Уставом, законима или одлукама легитимне политичке власти. Као стање безбједност искључује постојање материјалних и других аката уперених против Уставног поретка, независности, суверенитета, територијалног интегритета, оружаних снага и других вриједности које престављају заштиту добра.
Безбједност је стање у којем државе сматрају да нема опасности од војних напада, политичких принуда или економских присила, тако да мог слободно да се развијају.
КОНЦЕПТ НАДЦИОНАЛНОГ У БЕЗБЈЕДНОСТИ
Проблем безбједности света стар је и присутан у међународним односима, колико и сами. Безбједност је посебно дошла у центар међународног интересовања, послије настанка биполарне подјеле свијета.
О тој теми се и данас воде најжустрије полемике у сфери политике и у сфери науке. Ти разлози су двојаке природе :
1. Војна, економска и идеолошка супремација САД-а нису донели свијету мир и стабилност. «Победа» над главним непријатељем извојевана је без класићног рата, али је свијет, укључујући ту и државе чланице НАТО, ушао у фазу крајње неизвјесности.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET