Papilarne linije | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Papilarne linije". Rad ima 15 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


1.KRATKA ISTORIJA OTISAKA PRSTIJU
Otisak prsta je metoda koja se koristi za identifikaciju pojedinca jos od najranije istorije i upotrebljavali su je Asirci, Vavilonci, Kinezi i Japanci.
Ljudi odavno koriste otiske prstiju za licnu identifikaciju. Tehnike prepoznavanja otisaka su pocele da se stvaraju krajem 16 vijeka. 1880. godine, Henry Fauld je prvi naucno sugerisao individualnost i jedinstvenost otisaka prstiju. U isto vrijeme, Herschel je tvrdio da je primjenjivao identifikaciju otiscima prstiju vec 20-tak godina.
Ovo otkrice se smatra pocetkom moderne identifikacije otiskom prsta. Krajem 19-og vijeka, Ser Francis Galton je sproveo jednu opsirnu studiju o otiscima prstiju. On je uveo osobine sitnih linija (minutiae - u daljem tekstu detalj) kao nacin klasifikacije otiska 1888. Otkrice jedinstvenosti otisaka je odmah prouzrokovalo smanjenje koriscenja rasprostranjenih antropometrijskih metoda identifikacije i povelo ka prihvatanju otiska kao pouzdanijeg metoda identifikacije. Znacajan napredak u identifikaciji otiscima je 1899. godine napravio Edvard Henry koji je napravio poznati „Henryjev sistem” klasifikacije otisaka, jedan razradjen metod oznacavanja otisaka vise okrenut olaksavanju ljudima ekspertima koji (rucno) izvode identifikaciju otisaka. Od 1897. godine identifikacija otisaka koristi se za identifikaciju kriminalaca, pa tako danas postoji velika baza otisaka prstiju. Ovaj nacin odredjivanja identiteta je internacionalno rasprostranjen i prihvacen. Agencije za identifikaciju otisaka su bile postavljene sirom SAD-a i napravljene su kriminalne baze otisaka. Sa pojavom brzog (trenutnog) ostavljanja otisaka i dostupnosti jeftinih senzora za otiske, otisci su sve vise korisceni za pouzdanu licnu identifikaciju u vladinim i komercijalnim aplikacijama.
2.PAPILARNE LINIJE I DAKTILOSKOPIJA
Na pojedinim delovima ljudske kože, nalaze se takozvane "papilarne linije". To su ispupčenja na koži u vidu specifične šare koja se sastoji od zatvorenih krivulja, prekida između linija, međusob-
nih veza između pojedinih susednih linija, račvanja linija itd. Između ovih ispupčenja nalaze se udubljenja tako da se uočava fino oblikovani reljef. Papilarne linije nalaze se na prstima, dlanovima i tabanima dok ih na drugim delovima tela nema. Naročito su izražene na vrhovima prstiju (na jagodicama).
U koži, na mestima gde se nalaze papilarne linije postoji veliki broj završetaka znojnih kanala tj. pora, iz kojih se neprestano luči znoj. Zbog toga, čak i kada nam se čini da su šaka i prsti potpuno suvi, na njihovim papilarnim linijama uvek se nalazi izvesna količina znoja. Usled lučenja lojnih žlezdi koža je uvek nešto malo i masna.
Primena otisaka papilarnih linija u kriminalistici uslovljena je sledećim njihovim osobinama:
Papilarne linije formiraju se još pre rođenja (između stotog i stodvadesetog dana nakon začeća) i tokom života se ne menjaju.
Papilarne linije su karakteristične za svakog pojedinca i smatra se da nema dva čoveka na svetu sa potpuno istom šarom papilarnih linija.
Postoje sistemi za klasifikaciju otisaka papilarnih linija (koji su u novije vreme kompjuterizovani), tako da se zbirke takvih otisaka (koje ponekad sadrže podatke o više miliona pojedinaca) mogu brzo i pouzdano pretraživati.
Kada rukama dodirujemo razne predmete, na njima ostaju tragovi papilarnih linija. Ovi otisci (iako se često ne vide golim okom) mogu se otkriti i raznim postupcima učiniti vidljivim, fiksirati, snimiti i identifikovati. Tragovi papilarnih linija nađeni na mestu gde je izvršen zločin ukazuju na mogućeg počinioca.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET