Politicki kriminalitet | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Politicki kriminalitet". Rad ima 17 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


UNIVERZITET SINERGIJA
FAKULTET ZA BEZBJEDNOST I ZAŠTITU
BANJA LUKA
SEMINARSKI RAD
PREDMET: OSNOVI BEZBJEDNOSTI
TEMA: POLITIČKI KRIMINALITET
Banja Luka, maj 2013. godine
S A D R Ž A J
UVOD 3
1. OSNOVNE KARAKTERSITIKE POLITIČKOG KRIMINALITETA 4
2. TERORIZAM 6
2.1. Pojam terorizma 6
3. DIVERZIJA 9
4. SABOTAŽA 11
5. NASILNI PREVRAT 13
6. SUBVERZIVNA DEJSTVA 14
ZAKLJUČAK 16
LITERATURA 17
UVOD
Nasilje je negativan uticaj ljudske potrebe (opstanak, zdravlje, opskrbl jenost, identitet, sloboda), koji ograničava potencijalnu mogućnost njihovog zadovoljenja, a koji se može izbjeći. Kod direktnog (personalnog) nasilja prepoznajemo nasilnika, a kod strukturnog nasilja nema prepoznatljivog nasilnika.
Političko nasilje je vid društvenog nasilja, direktna ili indirektna (latentna) primjene sile u sferi politike i političkog, tj. Direktna ili indirektna primjena sile nad sviješću, tijeom, životom, voljom ili materijalnim dobrima stvarnog ili potencijalnog, odnosno pretpostavljenog političkog protivnika. Generalno, nasilje može da bude fizičko i psihičko, odnosno direktno ili indirektno; struktualno (nasilje različitih struktura društva nad drugim strukturama) i institucionalno ( zločini upotrebe vlasti); individualno i kolektivno; masovno i punktalno; trenutno i dugotrajno; racionalno i iracionalno; svjesno i nesvjesno itd. Političko nasilje manifestuje se kao prijetnja silom, prinuda pritisak, psihofizičko zlostavljanje, političko ubistvo (usmjereno ka političaru, ne ka sistemu), atentan i diverzija, nasilni protesti, pobune, neredi, nemiri, terorizam, subvencija, represija, teror, ustanak i rat.
Dominantni korijeni političkog nasilja su u ekstremizmu. U širem smislu, t je svako političko shvatanje i ponašanje (pojedinaca, grupa, prganizacija) koji drastično odstupaju odonoga što je prihvatljivo i zakonito u politikim odnosima i nadmetanjim a unutar demokratskog društva. U užem smislu, to je svako shvatanje i ponašanje koja karakterišu neumjerenost i isključivost u postavljanju političkih ciljeva i spremnost na upotrebu nasilja i uopšte najgrubljih metoda i sredstava rado ostvarenja sopstvenih ciljeva.
Iz aspekta nacionalne bezbjednosti, politički ekstrmizam može da se manifestuje kao:
totalitarizam;
nacional-šovinizam i separatizam;
klerošovizam i vjerski fanatizam;
ideološko-stranački fanatizam;
regionalni partikularizam;
mafijaško-gangerski ekstremizam.
OSNOVNE KARAKTERSITIKE POLITIČKOG KRIMINALITETA
U postupku otkrivanja, razjašnjavanja i dokazivanja krivičnih djela političkog kriminaliteta učestvuje policija i bezbjednosno-obavještajne agencije, što, s obzirom na složenost ove problematike, zahtijeva i odgovarajuća stručna, naučna i specijalistička znanja i praktično iskustvo, odnosno nužan je jedan multidisciplinaran pristup. Sogurno je da i sistem bezbjednosti Republike Srpske treba prilagoditi stvarnom stanju i postojećim uslovima u društveno- političkom i ekonomskom sistemu, vodeći računa o mogućim procjenama i prognozama u pogledu novih kriminalnih pojava i oblika ugrožavanja, što bi se svakako pozitivno odrazilo na efekat suzbijanja političkog kriminaliteta. Koncepciju bezbjednosti treba graditi na osnovu dosadašnjeg iskustva i aktuelne primjerenosti uticaju spoljnih faktora na poziciju zemlje u svijetu, odnosno prilagođenosti višepartijskom sistemu i, s tim u vezi, očuvanju suvereniteta, teritorijalnog integriteta i samobitnosti države.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET