Posebne dokazne radnje | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Posebne dokazne radnje ". Rad ima 11 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

1. Uvod
Korišćenje savremenih i naučnih i tehnoloških dostignuća u suprotostavljanju kriminalitetu, pogotovo u segmentu njihovog otkrivanja i obezbeđenja dokaza, smatra se imperativom u savremenim uslovima. Organi unutrašnjih poslova mogu imati uspeha u suzbijanju teških krivilnih dela, naročito organizovanog kriminaliteta, samo uz korišćenje savremeneih sredstava. Prema tome ne dileme da li državni organi posebno organi otkrivanja i gonjenja, a prvenstveno policijski organi,treba da koriste savremena tehnička dostignuća, u suzbijanju kriminaliteta.
Specijalne istražne tehnike predstavljaju posebne metode koje se zasnivaju ne samo na korišćenju određenih tehnika već i u primeni posebnih sredstava, radnji i mera, što ove metode čini specijalizovanim, dajući im posebnu operativnu dimenziju. Nije od nekog posebnog značaja kako će se metodi zvati, odnosno koji će se termini koristiti u pojedinim zakonodavstvima. Bitno je da oni budu precizno regulisani i da se njihovim korišćenjem mogu obezbediti dokazi, naročito kod onih krivilnih dela kod kojih je teško ili nemoguće na drugi način obezbediti dokaze.
-3-
2.Posebne dolazne radnje
2.1. Tajni nadzor i tehničko snimanje telefonskih razgovora, sredstava za komunikadiju na daljinu i privatnih razgovora koji se obavljaju u privatnim ili javnim prostorijama ili na otvorenom ( ZKP CG ), odnosno tajni zvučni nadzor i snimanje telefonskih i drugih razgovora ili komunikacija drugim tehničkim sredstvima ( ZKP S )
Na današnjem nivou razvoja tehničke mogućnosti koje se mogu koristiti u za nadzor i tehničko snimanje telekomunikacija u cilju suprotstavljanja kriminalitetu, stalno se razvija, težeći ka savršenstvu. Može se slobodno reći da je teško ostvariti sigurnost od prisluškivanja, bez obzira koje sredstvo telekomunikacije se koristi za međusobnu komunikaciju i bez obzira na to da li se lice nalazi na zatvorenom ili otvorenom prostoru. U tom kontekstu treba istaći da se stvaraju novi modeli „stenica“ koji se premanentno usavršavaju.
Ove specijalne istražne tehnike sastoje se u tajnom nadzoru ( prisluškivanju ) i snimanju razgovora koji se vode na daljinu. Tim radnjama obuhvaćen je nadzor tehničko snimanje svih sredstava za tehničku komunikaciju na daljinu. U tehničkom pogledu taj nadzor se odnosi na sva tehnička sredstva u bilo kojem obliku (stacioniranom, mobilnom,digitalnom, analognom, tonskom, slikovnom ...) koja korisnici upotrebljavaju, bilo poštanskih, bilo preko drugih organizacija, na koje se proteže ustavno-pravna i krivično pravna zaštita.
Elektronska tehnička sredstva se koriste za tajno prisluškivanje razgovora u određenim prostorijama, a donekle i u automobilima, i na otvorenom prostoru, ali i za tajnu kontrolu telefonskih razgovora i drugih sredstava komunikacija, kao pto su kompjuter, telefaks, pejdžer... Razna elektronska sredtva se koriste za nadzor i simanje razgovora putem drugih sredstava komunikacije, bilo žičanih bilo bežičnih veza, kao pto su telegrafski saobraćaj, mobilni telefoni, radio u tv veze... Danas kada kriminalitet postaje sve složenija negativna društvena pojava, kada teži ka ekspanziji, internacionalizaciji i ispoljavanju novih formi organizovanog kriminaliteta, logično je da ove mere tajnog nadzora i posebne dokazne radnje nalaze svoju punu primenu u operativnoj delatnosti policije, sa ciljem otkrivanja , razjašnjavanja i dokazivanja određenih krivičnih dela.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET