Ultraljubičasti javljači plamena | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Ultraljubičasti javljači plamena". Rad ima 13 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


Seminarski rad
Predmet: Tehnička sredstva u bezbednosnim sistemima
Tema: Ultraljubičasti javljači plamena
Novi Sad, 2009.

SADRŽAJ
UVOD 1
1. ZNAČAJ INSTALIRANJA SISTEMA ZA ZAŠTITU OD POŽARA 2
2. DETEKTORI POŽARA 3
3. DETEKTORI PLAMENA 4
4. ULTRALJUBIČASTI DETEKTOR I5
ZAKLJUČAK 12
LITERATURA 13
UVOD
Pitanje koje se nameće i koje je neophodno razjasniti je pitanje namene sistema za detekciju požara. Ponekad kod korisnika postoji ideja da će ugradnja sistema za detekciju sprečiti nastanak požara. Naravno da je broj požara u objektima koji imaju sistem za detekciju statistički jednak kao i u objektima koji takav sistem nemaju. Sistem za ranu detekciju požara ne poseduje mogućnosti da spreči nastanak bilo kog početnog požara. Međutim, faza požara u kojoj se on uoči i vreme za koje reakcija otpočne generalno su bitno niži u objektima koji su zaštićeni sistemom detekcije u odnosu na one koji sistem ne poseduju i to rezultira prosečno mnogo nižim nivoom šteta, ali i spašenim ljudskim životima.
Šta se podrazumeva pod pojmom požar? Jedan od mogućih odgovora je da je požar složen kompleks hemijskih reakcija, transporta mase i energije koji se dešava u veoma različitim realnim uslovima. Ovi uslovi su količina, vrsta, toplotna moć svih materijala koji učestvuju u požaru, njihov oblik, agregatno stanje i prostorni raspored, količina raspoloživog kiseonika i mogućnosti da on stupi u reakciju sa gorivim materijalima, energija kojom je paljenje inicirano, uslovi okruženja itd. Svi ovi uslovi su, ili mogu biti, još pored toga i veoma promenljivi u toku samog požara. On je jedan dinamički proces koji bi se mogao opisati u vektorskom sistemu sa velikim brojem dimenzija, ali za čiji tačan matematički model, pa prema tome tačnu prognozu, za sada, ne raspolažemo dovoljnim matematičkim aparatom. Praktično se može reći da je svaki požar pojava koja se teško može naknadno reprodukovati, osim u sasvim pojednostavljenim laboratorijskim uslovima. Ipak se čine pokušaji, koji imaju određene primene u konkretnim situacijama, da se požar opiše na jednostavan, ali racionalan način. Poznati su pokušaji modelovanja požara koji su dali ograničene rezultate, koji se mogu primeniti samo na određene situacije i sa ograničenom tačnošću. Modelovanje požara ima za cilj da prognozira, odnosno opiše "scenario" potencijalnog požara u pojedinom prostoru, objektu ili kompleksu radi predviđanja optimalne zaštite od njegovih posledica.
Detektori plamena reaguju na zračenje plamena koji je manifestacija značajnog broja požara i u ranoj fazi, posebno požara zapaljivih tečnosti, gasova i uopšte lako zapaljivih materijala sa dovoljnim prisustvom kiseonika. Detektori plamena reaguju na zračenje u određenom opsegu talasnih dužina na koji su oni podešeni, odnosno na deo spektra zračenja koji dolazi do senzorskog elementa. Ostali deo spektra, izvan detekcionog područja, eliminiše se odgovarajućim filterima koji propuštaju samo traženi deo spektra zračenja. Prema delu spektra na koji su detektori osetljivi, oni dele se na detektore ultraljubičastog zračenja ili UV (Ultra Violet) detektore, detektore vidljive svetlosti i detektore infracrvenog zračenja ili IC (IR - Infra Red) detektore.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET