Vještačenje rukopisa i potpisa | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Vještačenje rukopisa i potpisa". Rad ima 19 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


VJEŠTAČENJE RUKOPISA I POTPISA
(seminarski rad)
Sadržaj:
1. UVOD
Učenje pisanja počinje polaskom školu. Polako i sistematično se uči potez po potez pojedinih slova, njihovo međusobno povezivanje i formiranje riječi i rečenice. To se ponavlja sve dok se ne nauči lagano i ispravno pisati.
VJEŠTAČENJE RUKOPISA
2.1. Pismovni sistem ćirilice i latinice
Pismovni sistem obuhvata konkretno pismo. Na ovom širem geografskom prostoru, koristi se školski pismovni sistem ćirilice i školski pismovni sistem latinice. Slova oba pismovna sistema su standardizirana:
po tipu,
po rezu,
po grafičkom izgledu slova
po osnovnoj i pomoćnim linijama pisanja,
po redosledu poteza kod oblikovanja slova,
po izlaznim i silaznim potezima slova,
po osnovnom uglu pisanja temeljnih poteza slova,
po međusobnmom povezivanju slova,
po izgledu početnih i završnih poteza slova,
po crticama, tačkama i dijakritičkim oznakama,
po međusobnoj proporciji velikih i malih slova.
Navedena dva školska pismovna sistema imaju pisana i štampana slova. Pod vrstom slova podrazumjevaju se:
Koja će se slova koristiti za pojedine štampane dokumente, obrasce i druge grafičke proizvode određuje tehnički urednik, obavezno primjenjujući pravopisna i tipografska pravila. Kod ručnog pisanja teksta pisanja brojeva kao i izvođenje raznih oblika potpisa, skriptori to izvode sa već izgrađenom vlastitom motorikom, ugrađujuđi u izvedeni rukopis svoje individualne karakteristike rukopisa. I kod ručnog pisanja teksta, skriptor se mora pridržavati pravopisnih pravila pisanja, vodeći računa da i ispisana slova budu što podudarnija slovima školskog pismovnog sistema.
2.2. Ispisanost rukopisa
Ova opšta karakteristika rukopisa može biti dobra, srednja i slaba. Ispisan rukopis je prisutan kod osoba koje u toku rada mnogo pišu, npr. radnici u administraciji, prosvjeti radnici, ljekari, i sl. Taj rukopis je kvalitetniji i pogodniji za vještačenje. Rukopis je ispisaniji {to su ispisana slova manje podudarna slovima školskog pismovnog sistema. Posebno je izgrađena dinamika pokreta kod ove vrste ispisanosti rukopisa.
Srednja ispisanost rukopisa prisutna je kod osoba koji rjeđe koriste pisanje. To je posebno izraženo kod učenika nižih razreda. Grafički izgled slova je dosta podudaran slovima šolskog pismovnog sistema.
Slaba ispisanost rukopisa je prisutna kod osoba koje rijetko koriste pisanje, npr. domaćce i samouki skriptori. Kod ove ispisanosti rukopisa, dinamika pokreta je neizgrađena i pokušaaju se slova ispisati-nacrtati šo podudarnije po davno naučenim školskim pravilima pisanja.
2.3. Brzina pisanja
Ova opšta karakteristika rukopisa izražava količinu ispisanih slo-vnih znakova u što kraćem vremenu. Kod pisanja rukopis se može izvoditi brzo, prosječnom brzinom i sporo.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET