Terorizam | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Terorizam". Rad ima 15 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

 Uvod
Terorizam kao jedan od oblika nasilja , sve više u savremenom svijetu ugrozava kako unutrašnju , tako i međunarodnu bezbjednost . Terorizam karakteriše sve epohe ljudskog drustva . Pocevši od ubistva „careva , kraljeva , vojskovođa , atentata na drzavnike raznih nivoa , podmetanja ekspolziva , otmica i sl.
Terorizam se nazire u najranijoj ljudskoj istoriji pa kao takav postoji i uvecava svoje oblike sve do današnjih dana . Tokom čitave istorije , ljudi su primjenjivali različite terorističke taktike. Fascinacija terorizmom i političkim nasiljem se moze pratiti praktično od početka ljudske civilizacije. Tokom američke revolucije terorizam se primjenjivao protiv Britanaca i njihovih simpatizera u redovima kolonista. Vrlo bitno je spomenuti terorističke aktivnosti koje su se sprovodile u kasnim decenijama XIX vijeka i početkom XX vijeka , posebno u carskoj Rusiji. Najveći dio terorističkih grupa koje su postojale tokom prve polovine XX vijeka bile su motivisane težnjom ka slobodi od kolonijalnog ropstva. Od kraja II Svjetskog rata terorizam je postao bitan faktor subverzivne djelatnosti u mnogim novoformiranim državama , kao zamjena za borbu protiv demokratskih režima.
Da bi se terorizam mogao razumjeti, neophodno je posmatrati istorijske događaje koji ukazuju da on nije nova pojava.
Pojavni oblici terorizma ( kako se ispoljava )
Nekonvencionalni rat u širem smislu ima vlastite pojavne oblike koji su prisutni u svijetu danas i koji se kreću od oružanih do neoružanih metoda sukoba , a koji su međisobno povezani. Strane sukobljene u nekonvencionalnom ratu mogu se služiti metodama koje se koriste u konvencionalnom oružanom sukobu , mogu koristiti oružja masovnog unistenja.
Terorizam je smišljena upotreba nezakonitog nasilja ili prijetnji nasiljem , sa namjerom ometanja djelovanja „vlade ili društva ’’ sa ciljem provođenja političkih, ideoloških i vjerskih načela. Terorizam je moguće podijeliti na konvencionalni i nekonvencionalni pri kojem se koriste sredstva masovnog uništavanja. Iako je konvencionalni terorizam jos uvijek preovlađujući u svijetu, nipošto se ne može zanemariti opasnost od nekonvencionalnog terorizma.
Otvoreni i prikriveni terorizam
Prikriveni terorizam
Prikriveni terorizam uglavnom planiraju i izvode države u sklopu specijalnog rata protiv neke države vlastitim specijalnim snagama ili preko neke druge ekstremističke ili kriminalne organizacije i to jedino u apsolutnoj tajnosti jer je cilj oslabiti državu iza čega slijedi drugi, otvoreni pojavni oblici konvencionalnog i nekonvencionalnog rata.
Značaj takvog prikrivenog terorizma je da se koriste sredstva i metode koje se „maskiraju’’ kroz endemske slabosti napadnute države kao što je npr. Namjerno izazivanje nacionalne netrpeljivosti, sukoba i nasilja , puštanje u opticaj lažnih novčanica , primjera može biti mnogo , a metode i sredstva su vrlo različita , od ekonomskih do bioloških i hemijskih sa jednim strogim pravilom da samo podsatknu ono sto već postoji kao potencionalna opasnost.
Nuklerani terorizam
U današnje vrijeme nastupa masovna trka za nuklearnim naoružanjem kao bi se ostvarila moć i dominacija na globalnom i regionalnom nivou. Međutim nenaoružavaju se samo legalne države nego to čine i mnoge terorističke i kriminalne organizacije kako bi mogle da ostvare svije ciljeve. Ovo oružje koriste preteći drugim državama ne bi li ostvarili svoje političke ili neke druge ciljeve.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET