Kloniranje | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Kloniranje". Rad ima 23 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

Садржај
Увод 2
1. Клонирање као етички проблем 3
2. Принципи генетике и клонирање 5
3. Етички приступи проблему клонирања. 8
4. Правни аспекти клонирања 10
5. ДНК Клонирање 12
5.1. Вектори за клонирање 13
5.2. Изоловање фрагмента ДНК за клонирање 17
6. Клонирање овце Доли 18
Закључак 20
Литература 21
Увод
Велика идеја о генима као судбини, навела је људе који су их ишчитавали да изједначе генетски идентитет с особним идентитетом. Чак и површно познавање пара идентичних близанаца показује да клон с истим генетским наслеђем попут његовог или њеног претка неће бити иста осо ба. Сан о томе да би нам клонирање могло омогућити неку врсту серијске бесмртности и представља само то - сан.
Клонирање је поступак који постоји откад је живота на Земљи, па се може рећ и да и природа сама клонира. Наиме, многе се биљке природно размножавају бесполно (као нпр. кромпир, јагода, итд.). Од давнина све су племените сорте воћака и винове лозе заправо клонови – размножене су асексуал но, навртањем изданака посебно вредне биљке на прикладну подлогу, а не сексуално, из семенака. Сваки љубитељ цвећ а узгаја праве клонове својих омиљених сорти, размножава их резницама, које ће под повољним условима закоренити. Уосталом, ко год је икада засадио и из гранч ице добио нову биљку, био је укључен у клонирање.
Најједноставнији животињски организми који се размножавају дељењем , представљају клонове. Као прим ер можемо споменути и једноставне ниже животиње као, као што је хидру, која митотским деобама ствара на својем телу пупове од којих се развија нова животиња, генетички истов етна родитељској јединки. Дакле, клонирање је врста бесполног размножавања, које је код биљака, као и код неких нижих животиња, готово уобичајено. Владимир Делић дефинишући клон каже: “Клон (грчки клон, грана, огранак, калем, подмладак) означ ава групу јединки или појединих организама, насталих асексуалним размножавањем, из једне сексуалним начином добивене јединке. Стога је клонирање поступак добијања популације клонираних јединки.” Из навода с може закључити како термин клонирање означава етичке процесе којима настају генетички истоветни организми.
Код сисара , међутим, природа не зна за клонирање, код њих живот настаје само из оплођене јајне ћелије. То знач и да код сисара ново биће настаје мешањем генетичког материјала, гена, 4 два родитеља па је, стога, непоновљиво и јединствено, осим код једнојајчаних близанаца. Наиме, код сва ког се стапања женске с мушком полном гаметом гени међусобно м ешају и изнова комбинирају према одређеним биолошким правилима. Чини се да природа тежи генетичкој р азноликости, која се осигурава полним размножавањем, јер се, само на тај начин генске “карте” за игру живота могу стално изнова мешати. То непрестано комбиновање од нараштаја до нараштаја ствара разноврсност живих бића унутар врсте што има велики значај за еволуцију живих облика.
1. Клонирање као етички проблем
Клонирање спада у ужу област генетичког инжењеринга , а под појмом клон сматра се сваки организам настао путем асексуалне репродукције , односно , организам који има идентичан генетски материјал са ентитетом чија је копија , и свако асексуално размножавање је клонирање . Клонирање представља најједноставнији облик размножавања , односно дупликације генетичког материјала , и једини је облик размножавања код једноћелијских организама , присутно је и код неких биљака , али и животиња (неке врсте гекона , настало као последица еволуцијског прилагођавања ). На ћелијском нивоу је присутно код свих живих организама , јер се управо овим процесом мултиплицирају све појединачне ћелије живог организма.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET