Razmnožavanje bakterija | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Razmnožavanje bakterija". Rad ima 11 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

 VISOKA ZDRAVSTVENA ŠKOLA STRUKOVNIH STUDIJA-VISAN
SEMINARSKI RAD
Predmet : Mkrobiologija
Tema: Razmnožavanje bakterija
Beograd,2012
Sadržaj
1.Uvod.............................................................................................................................................32.Reprodukcija bakterija..............................................................................................................4 3 .Faktori koji utiču na rast i razmnožavanje..............................................................................6 4.Faze razmnožavanja bakterija…..............................................................................................8 5.Određivanje broja bakterija......................................................................................................8 6.Zaključak…...............................................................................................................................10 7.Literatura...................................................................................................................................11
1. Uvod
Današnji organski život na našoj planeti ne bi se mogao ni zamisliti bez prisustva bakterija i njihovog metabolizma. Prirodna sredina bakterija može biti voda, zemlja, hrana, biljke, životinje, čovek, praktično svuda gde postoje makar samo najosnovniji uslovi za organski život. U raznim sredinama bakterije žive i razmnožavaju se u najrazličitijim uslovima. One su tu izložene uticaju velikog broja različitih fizičkih, hemijskih i bioloških agenasa. Svi ti uticaji mogu imati pozitivno ili negativno dejstvo na život i razmnožavanje bakterija.
Razmnožavanje ili multiplikacija bakterija je reproduktivni proces pri kome se povećava broj bakterijskih ćelija jedne vrste bakterija. Razmnožavanje bakterija ne mora uvek biti povezano s rastenjem. Neka bakterijska ćelija se može razmnožiti a da pri tome ili pre toga ne raste.  Svako živo biće, pa i bakterijska vrsta, može postojati samo toliko dugo dok ima sposobnost razmnožavanja. Bakterije stalno i ne prekidno reprodukuju sebi jednake jedinke. One reprodukuju svoje potomstvo. One se razmnožavaju. Reprodukcijom bakterija obrazuju se bakterijske populacije. Svaka populacija neke bakterijske vrste nastaje uvek iz jedne jedine individualne bakterijske ćelije.
2.Reprodukcija bakterija
Reprodukcija bakterija je cikličan proces. Za vreme tog procesa menjaju se morfološke, strukturalne, hemijske i druge osobine bakterijske celije. Ona raste i menja mnoge svoje osobine sve dok ne postane sposobna da proizvede novu jedinku ili nove jedinke, koje imaju iste osobine kao i ćelija majka. Novoformirana ćelija ili novoformirane ćelije opet rastu i pri tome se menjaju sve dok i one ne postanu sposobne da reprodukuju same sebe. To se stalno ponavlja sve dok za to postoje uslovi. Za vreme života u toku mnogih fizioloških procesa povećava se citoplazma bakterijse ćelije i menjaju se i drugi njeni sastavni delovi. To sve teče toliko dugo dok određeni uslovi ne izazovu formiranje potomstva.
Bakterije se razmnožavaju bespolnno i polno :
Bespolno razmnožavanje:
-cepanjem ili prostm deobom (amitoza)
-seksualno
-pupljenjem
-grananjem
-stvaranje L oblika
Prosta deoba – je tip razmnožavanja pri kome se jedna ćelija podeli na dve nove (identične) ćelije –bakterije. Brzina i intezitet razmnožavanja su ogromni o čemu govori podatak da se u povoljnim uslovima neke bakterije dele na svakih 20 do 30 minuta. Pre deobe DNK se pričvrsti za ćelijsku membranu, a zatim se izvrši njena replikacija. Bakterije sadrže 1 molekul DNK u onliku prstena (prstenasta DNK). Novonastali molekul se pricvrsti za ćelijsku membranu pored starog molekula. Nakon toga se bakterija podeli na dva jednaka ili nejednaka dela sa po jednim molekulom DNK u svakom delu.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET