Etika zaštite životne okoline | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Etika zaštite životne okoline". Rad ima 13 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


Predmet: Poslovna filozofija, psihologija i etika
Tema: Etika zaštite životne okoline
Sadržaj
Uvod 2 Okolina i zaštita okoline – osnovni pojmovi 3 Upravljanje životnom okolinom 5 Kvalitet životne sredine i održivost razvoja etičke zaštite životne okoline 6 Novi ustav Srbije u zaštiti životne okoline 7 Sistem okolinskog upravljanja 9 Zaključak 10 Literatura 12
Uvod
Najozbiljnija upozorenja svetskoj javnosti danas dolaze od biologa i meteorologa, koji tvrde da je broj iščezlih biljnih i životinjskih vrsta u ovom veku izuzetno veliki, da raste po geometrijskoj progresiji, a da uočene klimatske promene vode još uvek nedovoljno izvesnom, ali sigurnom pogoršanju situacije u pojedinim regionima i zemljinoj kugli uopšte.
Na sve ovo, postoje određena pojedinačna i grupna reagovanja ljudske zajednice, kao što su Deklaracija o čovekovoj sredini iz Stokholma (1972), Brutland izveštaj („Naša zajednička budućnost“ – 1987) i Konferencija UN o životnoj sredini i razvoju iz Ria de Žaneira. Intenzitet ovih fenomena i veoma nepovoljne prognoze za budućnost su dovele do stvaranja novih razvojnih ciljeva u tržišnim privredama, u koje je ušao nekada nezamisliv pojam „održivi razvoj“ (sustainable develompment) i koji podrazumeva, bez obzira na varijante definicije, određeni stepen usmeravanja i ograničavanja u korist mogućnosti razvoja budućih generacija, socijalnu pravdu za postojeće stanovništvo i odgovornost za delovanje u smislu prevencije, smanjenja negativnih efekata, smanjenja negativnih efekata i medjunarodne saradnje. Te definicije se kreću uglavnom u rasponu između sledeće dve definicije.„Razvoj koji omogućava zadovoljenje današnjih potreba bez dovođenja u pitanje mogućnosti zadovoljenja potreba budućih generacija“ i „Proces promene u kojoj su eksploatacije resursa, smer investicija, orentacija tehnološkog razvoja i institucionalne promene usklađene i povećavaju sadašnje i buduće potencijale za zadovoljavanje ljudskih želja i aspiracija.
Usvojenom Deklaracijom o životnoj sredini i razvoju iz Rio de Žaneira iz 1992. godine sa Konferencije UN o životnoj sredini, promovisan je skup od 27 principa, delimično sintetizovanih u tri osnovne poluge delovanja, koje treba da pomognu definisanju i ostvarenju politike u toj oblasti – studije uticaja na okolinu, princip „zagađivač plaća“ i prevencija, kao i demokratičnost u smislu učešća javnosti. Godinu dana ranije, Međunarodna trgovačka komora (ICC) je usvojila Poslovnu povelju za održivi razvoj. Obzirom na izuzetan značaj i univerzalnost ovih principa, oni su u prilogu prikazani na osnovu nacrta standarda JUS ISO 14004.
Okolina i zaštita okoline – osnovni pojmovi
Okolina
Okolina / sredina - okruženje (okružujući prostor) u kojem neka organizacija deluje, uključujući vazduh, vodu i zemlju, prirodne resurse, floru, faunu, ljude i njihovo međudelovanje.*
Zaštita okoline i zaštita prirode
Zaštita okoline i zaštita prirode su dva osnovna zakonska koncepta pristupa okolini.
Zaštita okoline reguliše ograničavanja uticaja postrojenja na okolinu, a zaštita prirode ograničava promene u prirodi (ekosistemima). Zaštita okoline se odnosi na područja namenjena urbanizaciji, industriji, saobraćaju, poljoprivredi i druge čovekove aktivnosti, dok se zaštita prirode odnosi na područja posebne prirodne vrednosti u kojima je dozvoljeno, ili je veoma ograničeno, unošenje promena u prirodne sadržaje.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET