Maksimalno dozvoljene koncetracije MDK | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Maksimalno dozvoljene koncetracije MDK". Rad ima 16 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

Sadržaj:
Uvod ........................................................................................................................................3
Novi pojmovi ..................................................................................................................5
Pravilnik o zagađenosti vazduha ....................................................6
3.1 Granične vrijednosti kvaliteta vazduha ............................................................7
3.2 Ciljne vrijednosti kvaliteta vazduha..................................................................8
3.3 Pragovi upozorenja i uzbune.............................................................................9
4. Pravilnik o zagađenosti vode ..........................................................10
4.1 Zagađenje vodnih resursa i uticaj na zdravlje ................................................11
4.2 Dozvoljene koncentracije zagađivača u vodi ............................................................11
5. Pravilnik o zagađenosti tla ...............................................................13
5.1 Granične vrijednosti zagađenja tla ................................................................13
6. Zaključak ....................................................................................................16
7. Literatura .......................................................................................................................17
1. Uvod
Osnovni resursi potrebni za život čovjeka ali i mnogih biljnih i životinjskih vrsta su tlo, vazduh i voda. Razvoj industrije, tehnologije, poljoprivrede i razne aktivnosti čovjeka dovele su do uništavanja i/ili zagađenja ovih prirodnih resursa. Na planeti zemlji gotovo da ne postoji prostor u kome se ne osjeti djelovanje čovjeka.
Da bi se spriječila neželjena dejstva čovjeka po okolinu, mnoge države donose pravilnike o zaštiti životne sredine i o graničnim vrijednostima štetnih materija. Ovim pravilnicima uređuju se granične vrijednosti i ciljne vrijednosti kao indikatori planiranja, te pragovi upozorenja i pragovi/granice uzbune za pravovremeno djelovanje u slučaju kratkotrajnih pojava nedozvoljene količine zagađenja.
Vrijednosti se utvrđuju za pojedina područja pri izradi prostornih i urbanističkih planova, izrade programa toplifikacije i prometa, mogućeg unošenja zagađujućih materija u prostor, izbor lokacije izvora zagađivanja i određivanje parametara ispusta, a da prirodni sadržaji (ljudi, bljke i životinje) i izgrađena dobra ne budu ugroženi djelovanjem zagađujućih materija, kao i kod poduzimanja sanacionih mjera čiji je cilj zaštita zdravlja ljudi, ekosistema i izgrađenih sadržaja od djelovanja zagađujućih materija u ambijentalnom zraku.
Ove vrijednosti se ne primjenjuju na zatvoreni prostor radnog mjesta, gdje radi radnosposobni (zdrav) dio stanovništva i gdje je izloženost zagađenom zraku znatno kraća (samo jedna četvrtina godišnjeg fonda sati) i gdje su dozvoljene za red veličina više vrijednosti od graničnih vrijednosti kvaliteta zraka.
Ukoliko su vrijednosti kvaliteta zraka za datu zagađujuću materiju niže od vrijednosti graničnih vrijednosti kvaliteta zraka -GV, odnosno, ciljanih vrijednosti kvaliteta zraka- CV (zavisno od namjene prostora), postoji mogućnost unošenja novih zagađujućih materija u dati prostor.
Usprkos činjenici da postoje veliki prirodni izvori zagađenja, istovremeno je potrebno spriječiti dodatno smanjivanje kvalitete okoline što ga uzrokuju materije koje dolaze kao posljedica ljudskog djelovanja. Pod izvorom zagađenja podrazumijevamo objekat ili proces koji otpušta zagađujuće materije. Izvori zagađenja mogu se klasifikovati prema različitim kriterijumima.
Prema vrsti zagađenja, izvori se dijele na prirodne i vještačke.
Prirodni izvori su:
• aeroalergeni
• čestice morske soli
• dim
• leteći pepeo
• plinovi šumskih požara
• plinovi iz močvara
• mikroorganizmi (bakterije i virusi)
• vulkanski pepeo i plinovi
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET