Park prirode Golija | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Park prirode Golija". Rad ima 16 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

 Univerzitet u Beogradu
Geografski fakultet
Geoprostorne osnove životne sredine
Seminarski rad
** PARK PRIRODE “GOLIJA” **
iz predmeta
ZAŠTITA PRIRODE SRBIJE
+
BIOGEOGRAFIJA
Beograd, Decembar 2009. godine
Sadržaj:
-Uvod..................................................................................................
-Geografski položaj............................................................................
-Geološke odlike Parka prirode Golija...............................................
-Reljef..................................................................................................
-Pedološke odlike Parka prirode Golija..............................................
-Floristicke odlike Parka prirode Golija.............................................
-Vefetacijone odlike Parka prirode Golija..........................................
-Faunisticke odlike Parka prirode Golija............................................
-Zakonomernosti, zaštita i mere zaštite Parka prirode Golija............
-Literatura...........................................................................................
Uvod
Park prirode predstavlja područje dobro očuvahih prirodnih svojsta vode, vazduha i zemljišta, preovlađujućih prirodnih ekosistema i bez većih degradacijonih promena predeonog lika i u celini predstavlja značajan deo očuvane prirode i zdrave životne sredine.
Golija pripada unutrašnjoj zoni Dinarskog planinskog sistema. Pruža se u smeru zapad-istok u dužini oko 32 km. Prostire se u vidu luka izmedju Ibra, Moravice, Radočela i Peštera.U zapadnom delu izvijena je prema jugu, a u istočnom prema severu. Dva dominantna vrha su najviši vrh Jankov kamen (1833 m) i Crni vrh (1795 m).
Geografski položaj
Golija se pruža u smeru zapad- istok na dužini od 32 km u obliku položenog latinskog slova S. U zapadnom delu izvijenaje prema jugu, a u istočnom prema severu. Pripada unutrašnjoj zoni Dinarskog planinskog sistema. Okružena je na severu planinom Jelica, na istoku Kopaonikom, Čemernim pl. i Radočelom, na zapadu Javorom, na jugu Zlatarom, Jadovnikom i visoravni Pešter. Njen najviši vrh Jankov kamen je zaravljen. Vrh je dobio taj naziv po narodnom predanju. Priča se da su dva pobratima, Rajko i Janko kladili ko će pre da iznese oveći kamen sa vrha Golije. Ranko je bio brži, ili blizu vrha se spotakao i ispustio ga u potok. Otud i naziv Rajkov potok, koji su dodelili meštani. Janko je polako nosio svoj kamen i stigao do vrha, pa otuda i ime samog vrha Golije Jankov kamen. Najveći deo prostora Prak je na teritoriji opštine Ivanjica, a manji deo teritorije pripada opštinama Novi Pazar, Raška, Kraljevo i Sjenica. Ukupna površina Parka iznosi 75 183, 96 ha. Granicama Parka prirode Golija obuhvaćeni su delovi opština Sjenica, Novi Pazar, Raška, Kraljevo, Ivanjica. Park prirode pripada I kategoriji, tj. Prirodno Područje Parka prirode Golija razdeljeno je na prostore sa režimom zaštite I, II i III stepena, sa ciljem očuvanja, zaštite, uredjenja i unapredjenja prirodnih i stvorenih vrednosti Parka. S tima da vlada trostepeni režim zastite, različiti povrsine Praka prirode pripadaju razlicitim spetenima zaštite. Pa shodno tome:
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET