Recikliranje plastičnog otpada | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Recikliranje plastičnog otpada". Rad ima 13 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


Smer: Preduzetnički menadžment
Predmet: Ekološki menadžment
Seminarski rad
Reciklaža plastičnog otpada
Čačak, decembar 2010.
SADRŽAJ
UVOD.......................................................................................................................................3
1.RECIKLAŽA PLASTIČNOG OTPADA..................................................................................4
2.PRIKUPLJANJE I RAZVRSTAVANJE PLATIČNOG OTPADA............................................7
2.1 PRIKUPLJANJE PLATIČNOG OTPADA...............................................................7
2.2 RAZVRSTAVANJE PLASTIČNOG OTPADA........................................................7
3.POSTUPCI PRERADE I RECIKLIRANJA PLASTIČNOG OTPADA....................................8
3.1 PRERADA TOPLJENJEM......................................................................................9
3.2 HEMIJSKA PRERADA...........................................................................................9
3.3.SPALJIVANJE......................................................................................................10
3.4 DEPONOVANJE..................................................................................................10
4.RECIKLAŽA PET AMBALAŽE............................................................................................11
ZAKLJUČAK..........................................................................................................................12
LITERATURA........................................................................................................................13
UVOD
Plastični materijali se već godinama sve više upotrebljavaju za izradu ambalaže, iako predstavljaju problem sa aspekta zaštite životne sredine, i dalje su u širokoj upotrebi u svim sferama ljudskog delovanja i života. Razlozi za sve veću primenu su mnogobrojni. To su, između ostalih, niska cena sirovina, mala masa i različite mogućnosti prerade. Osim toga, specifični utrošak energije (utrošak energije po jedinici upakovanog proizvoda) pri proizvodnji plastičnih materijala, koji se koriste za izradu ambalaže, mnogo je manji nego što je pri proizvodnji na pr. stakla ili aluminijuma. Rešavanje problema plastičnog otpada se najčešće završava njegovim odlaganjem na deponije, ali nažalost, zbog ljudske nebrige i van deponija.
Deponije velikog broja gradova i u razvijenim zemljama praktično su popunjene, a nove se zbog visokih cena ne grade odgovarajućom brzinom. Ovakav način uklanjanja otpada je naročito nepovoljan za plastični ambalažni otpad iz više razloga: zauzimanje velikog prostora zbog voluminoznosti, nerazgradivost tih materijala pod uticajem atmosferilija i odlaganje korištenja sirovina i energije vezane u polimerima na neodređeno vreme.
1.RECIKLAŽA PLASTIČNOG OTPADA
Plastika je materijal koji se dobija iz nafte. Nafta je vrsta rude koja se nalazi u unutrašnjosti Zemlje i nastaje raspadanjem biljaka i životinja tokom više miliona godina. Eksploatacijom nafte i njenom prepradom u plastiku, jedan deo istorije naše Planete nestaje.
Po sadašnjoj stopi potrošnje, procenjuje se da će se rezerve nafte u svetu iscrpiti za 35 godina. Problem sa plastikom jeste u tome što se ona ne raspada u zemlji te se trajno zadržava u životnoj sredini koju zagađuje. Moguće je i njeno uništavanje procesom spaljivanja, ali tada vršimo zagađivanje vazduha.
Zato je najbolje rešenje u preventivnim merama kao što je izbegavanje kupovine i upotrebe plastične ambalaže i kesa. U poslednje vreme u svetu su se pojavile posebne vrste plastike koju je moguće reciklirati i takva plastika na sebi ima znak reciklaže. Takvu plastiku je potrebno sakupljati i reciklirati.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET