Tehnike i tehnologije redukcije emisije čvrstih čestica u energetskim industrijskim postrojenjima | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Tehnike i tehnologije redukcije emisije čvrstih čestica u energetskim industrijskim postrojenjima ". Rad ima 21 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


VISOKA TEHNOLOŠKA ŠKOLA STRUKOVNIH STUDIJA ŠABAC
SPECIJALISTIČKE STUDIJE INŽENJERSKOG MENADŽMENTA
Predmet: TEHNOLOŠKI PROCESI I ŽIVOTNA SREDINA
Tehnike i tehnologije redukcije emisije čvrstih čestica
u energetskim industrijskim  postrojenjima
-SEMINARSKI RAD-
Šabac, 2012
Rezime
Zadatak ovog seminarskog rada je da upozna sa problemima koji nastaju emisijom čvrstih čestica u energetskim industijskim postrojenjima, njihovim uticajem na atmosferu i životnu sredinu uopšte i mogućim rešenjima tih problema.
Najveća pažnja je posvećena prikazivanju tehnika i tehnologija za redukciju emisije tih čvrstih čestica. Poseban akcenat je stavljen na tehnike i tehnologije navedene u dokumentu „BREF - Large Combustion Plants” , jer one predstavljaju trenutno najbolje dostupne tehnologije za rešavanje ovog problema.
Ključne reči:
Pojam emisije, tehnologije prečišćavanja, elektrostatički filteri (ESP), vrećasti (platneni) filteri i mokri skruberi.
Sadržaj:
1. UVOD …………………………………………………………………… 3
2. Fosilna goriva i obnovljivi izvori energije …………………………………… 4
2.1 Izvori emisije prakaškaste faze …………………………………………… 4
3. Tehnologije precišćavanja otpadnog gasa …………………………………… 8
3.1 Elektrostatički filteri (ESP) …………………………………………………… 9
3.2 Vrećasti (platneni) filteri …………………………………………………… 13
3.3 Centrifugalni izdvajači (Cikloni) …………………………………………… 17
3.4 Mokri skruberi …………………………………………………………… 18
4. ZAKLjUČAK …………………………………………………………… 20
5. LITERATURA …………………………………………………………… 21
UVOD
Ekološki problemi danas, koje prate brojna naučna istraživanja, snažno su podstakli razvoj ekologije kao nauke. Ovi problemi su ušli u centar interesovanja ne samo struke i nauke već i običnog čoveka, jer se narušavanje ekološke ravnoteže odigrava pred njegovim očima.
Danas, usled ubrzanog tehničko-tehnološkog progresa i nekontrol isanog korišćenja rezultata naučno-tehnološke revolucije koji dovode do uništavanja prirode, narušavanje ekološke ravnoteže dobija karakter velike ekološke katastrofe.
Zbog toga, dalji razvoj civilizacije zahteva mnogo veću racionalnost u iskorištavanju prirode i stalno jačanje ekološke svesti, kako bi se ona zaštitila od daljeg propadanja. Zahtev za zaštitu prirode znači zahtev za planskim razvojem društva, kao svetskog društva, a protiv svake stihijnosti i nekontrolis anog oštećenja prirodne sredine. Narušavanje ekološke ravnoteže u prirodi tekovina je savremene civilizacije. Ekološka kriza, kao posledica narušavanja ekološke ravnoteže , nastala je usled dejstva naučno-tehnološke revolucije i naučno-tehničkog progresa. Zahvaljujući rezultatima ubrzanog tehničko-tehnološkog progresa i nauč no-tehnološke revolucije, čovekova “vlast nad prirodom“ i borba sa njom, neprekidno raste. Ta stalna borba sa prirodom u cilju njenog prilagođ avanja čovekovim potrebama , proizvela je i proizvodi niz štetnih posledica po samog čoveka, po uslove njegovog života i rada, pa i po njegov opstanak. Putem primene tehnologije i kroz veće prihode, industrijska, razvijena društva su sve zaštićenija od onih nesigurnosti sa kojima se nedovoljno razvijene zemlje suočavaju. Pa ipak, sve su više preokupirana neizračunljivim rizicima koji nekako opstaju, uprkos napretku u nauci i medicini.
Analizirajući osnovne probleme i osetljivosti u različitim sredinama i društvima zaključujemo da čovekovo neefikasno korišćenje energije i crpljenje prirodnih resursa predstavlja jedan od činila ca koji dovode do pojave prirodnih katastrofa. Iz tog razloga potrebno je raditi na modernizaciji tehnologija i pronalaženju efikasnijih načina iskorišćenja energije uz minimalno narušavanje životne sredine.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET