Termičko sagorevanje otpadnih gasova | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Termičko sagorevanje otpadnih gasova". Rad ima 16 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

SADRŽAJ
Apstrakt.....................................................................................3
Uvod.........................................................................................4
Razvoj tehnoloških procesa......................................................6
Gasovi i njihov uticaj na životnu sredinu.................................7
Procesi i uređaji za prečišćavanje i recikliranje otpadnih gasova.......................................................................................9
Termičko sagorevanje otpadnih gasova..................................12
Strategija zaštite vazduha.......................................................16
Zaključak................................................................................17
Literatura................................................................................18
APSTRAKT
U ovom radu se ćemo govoriti o termičkom sagorevanju otpadnih gasova.
Ključne reči: štetnost gasova, zaštita, životna sredina, termičko sagorevanje, otpadni gasovi.
ABSTRACT
In this paper we will talk about the thermal combustion of waste gases.
Key words: harmful effects of gases, protection, environment, thermal combustion waste gases.
UVOD
Problem današnjice pored sve veće zagađenosti vazduha, vode i zemljišta je ogroman porast količine otpadnog materijala. Supstance koje su delimično ili potpuno neupotrebljive - otpad, nastaju u svakom području ljudske delatnosti. Sa sve većim brojem stanovnika, porastom industrijske proizvodnje i potrošnje, stvara se sve veća količina otpadnog materijala, koji u ekološkom smislu dovodi do sve veće zagađenosti životne sredine. Heterogeni sastav otpadnog materijala utiče na to da su načini prerade i ponovne upotrebe raznovrsniji i složeniji. Zagađivačima prirode se smatraju sve one supstance koje štetno deluju na eko-sisteme, narušavajući prirodnu ravnotežu koja postoji u vazduhu, vodi ili u zemljištu. Posledica sve veće zagađenosti prirode je ugrožavanje životne sredine, odnosno flore i faune. Naselja i gradovi čine poseban izvor zagađujućih supstanci, zbog raznih delatnosti vezanih za život.
Izvori zagađivača mogu biti:
energetski izvori
saobraćaj
industrija
domaćinstva
S obzirom na mesto nastanka, otpadni materijal se može podeliti na:
otpadni materijal naseljenih mesta
industrijski otpad
poljoprivredni otpad
specijalni otpadni materijal
Ekološki uticaj otpadnih materija dolazi do izražaja u svim prirodnim sredinama, pošto se oni i njihovi produkti razgradnje nalaze u stalnom kružnom ciklusu. Naročito veliki uticaj ima i jedinjenja rastvorljiva u vodi i aero-zagađivači koji se prenose u zemljište, vodene tokove i u atmosferu. Zagađenost vazduha je prvenstveno rezultat privredne delatnosti, saobraćaja i grejanja. Putem otpadnih i izduvnih gasova u vazduh dospevaju SO2 , NO2 , jedinjenja fluora, CO i CO2 .
Predmet istraživanja je zaštita vazduha od zagađivanja. Cilj istraživanja je da se kroz
pregled navedenih postupaka dođe do zaključka koji je od njih najefikasniji odnosno da li treba koristiti samo jedan ili kombinaciju više različitih postupaka. Stvarna zaštita
vazduha od zagađivanja znači da u vazduh ne treba unositi nikakve supstance koje bi izmenile njegov sastav u odnosu na prirodni. To nije moguće jer se još ne raspolaže svim potrebnim znanjima za nove, čiste tehnologije a nema ni dovoljno finansijskih sredstava.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET