Uloga javnosti u kreiranju politike zaštite životne sredine od zagađenja različite vrste | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Uloga javnosti u kreiranju politike zaštite životne sredine od zagađenja različite vrste". Rad ima 14 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


SEMINARSKI RAD
Predmet: Kontrola i prevencija od zagađenja
Tema: Uloga javnosti u kreiranju politike zaštite životne sredine od zagađenja različite vrste
Novi Sad, Decembar 2011. godina
Sadržaj:
Uvod 1
2. Informisanost i stavovi javnosti o zaštiti životne sredine 2
2.1. Pravni okvir za javno učešće i pristup informacijama 4
3. Arhuska konvencija i učešće javnosti 5
3.1. Učešće javnosti 6
4. Uloga nevladinog sektora u zaštiti životne sredine 7
5. Ekološka svest javnosti 9
5.1. Nastanak ekološke svesti 9
5.2. Zdrava životna sredina 10
5.3. Nastanak i razvoj politika zaštite životne sredine na
međunarodnom nivou 10
5.4. Razvoj politika zaštite životne sredine u EU 11
6. Zaključak 13
Literatura 14
1. Uvod
Učestvovanje javnosti u odlučivanju u svim oblastima od značaja po celokupno čovečanstvo, predstavlja veliki korak ka prosperitetu i očuvanju osnovnih načela održivog razvoja, sprečavanju neodgovornog ponašanja nadležnih organa, pojedinaca ili kompanija prema životnom okruženju.
U praktičnim slučajevima, jako mali broj institucija ili kompanija se trudi da građane upozna sa projektima na kojima radi, a kamoli da još o tome i traži mišljenje javnosti. Jednostavno je odgovor subjekata, da ne žele da troše dodatna sredstva na sprovođenje politika saradnje sa javnošću I da je informišu o informacijama za projekt koji su od velikog značaja za ostvarenje interesa celokupne zajednice.
Javnost rada organa Republike Srbije i preduzeća kao potencijalnih zagađivača je pravo građana i ustavna obaveza tih organa. Ova prava i obaveze treba da budu regulisani nacionalnim zakonima, uključujući zakone o zaštiti životne sredine, o sredstvima javnog informisanja, a posebno Zakonom o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja. Ustav Srbije u članu 74 garantuje svima pravo na zdravu životnu sredinu i na blagovremeno i potpuno obaveštavanje o njenom stanju. Ova prava i obaveze detaljnije su regulisani drugim zakonima. Primenom ovih zakona trebalo bi da se ostvaruje ustavna garancija o blagovremenom i potpunom obaveštavanju građana u vezi sa pravom na zdravu životnu sredinu.
Koliki je značaj i uloga javnosti u kreiranju politike zaštite životne sredine, sa aspekta zagađenja svih vrsta, detaljnije će se prikazati u narednim segmentima rada, koji se bave podrobnijim pristupom ovoj tematici.
2. Informisanost i stavovi javnosti o zaštiti životne sredine
S obzirom da je celokupna javnost značajan faktor u procesima vezanim za zaštitu životne sredine i održivi razvoj, stavovi celokupne javnosti, po različitim pitanjima, su od velikog značaja u kreiranju politike koja se sprovodi u cilju poboljšanja stanja u pogledu zaštite okoline od zagađenja. Dakle, kako bi se sprovela bilo koja preventivna politika i održivi razvoj u ovoj oblasti, potrebno je da se nivo ekološke svesti šire javnosti podigne na viši stepen razumevanja potreba, a za tako nešto je potrebno sprovođenje različitih konkretizovanih planova i strategija u ovoj oblasti.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET