Uticaj drumskog saobraćaja na vode | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Uticaj drumskog saobraćaja na vode". Rad ima 15 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

Sadržaj
Uvod: 2
1. Osobine vode 3
2. Zagađenje voda 4
2.1. Vrste zagađivanja voda 5
3. Uticaj drumskog saobraćaja na životnu sredinu 6
4. Analize uticaja puteva i transporta kao zagađivača podzemnih voda 7
4.1. Putevi i transportni modeli 8
5. Kako se simulira transport zagađivača 9
5.1. Kako funkcioniše transportni model SOLUTE 9
5.2. Hidrodinamicki deo modela SOLUTE 10
5.3. Transportni deo modela SOLUTE 11
6. Ispitivanje zagađenosti voda 11
6.1. Biološki pokazatelji 11
6.2. Klasifikacija voda 12
7. Zakon o zaštiti voda 12
Zaključak 14
Literatura 15
Uvod:
Drumski saobraćaj doprinosi mnogim problemima u životnoj sredini, jer je zavisan od neobnovljivih fosilnih goriva, naročito nafte. Prouzrokuje buku i zagađenje vazduha, zemljišta i vode, biološke i društvene uticaje, kao i uticaje zbog upotrebe zemljišta, koji mogu delovati lokalno na elemente životne sredine (na primer na zdravlje stanovništva zbog smoga). Regionalno (emisije izduvnih gasova utiču na kiselost), pa čak i globalno (gasovi koji utiču na zagrevanje atmosfere i promenu klime).Emisija iz vozila se sastoji od nekoliko stotina jedinjenja. Značajne materije-zagađivači uključuju materije u obliku tečnih ili čvrstih čestica, ugljen monoksid, ugljen dioksid, azotni i sumporni oksidi i ugljovodonici, koji se zajedno nazivaju isparljiva organska jedinjenja. Emisije iz vozila takođe uključuju trajna jedinjenja, koja mogu ostati u životnoj sredini mnogo godina, kao što su teški metali (olovo, kadmijum poliaromatični ugljovodonici i organohlor).
Osobine vode
Voda je hemijski spoj dva atoma vodika i jednog atoma kisika. Hemijska formula vode je H2O. Čista voda pri običnoj temperaturi je tečnost bez mirisa i okusa. Ima talište na 0 °C (273K) i vrelište na 100 °C (373K). Voda pokriva tri četvrtine Zemljine površine u obliku okeana. Također je prisutna u obliku vodenih tokova (rijeke, jezera, itd.) i podzemnih voda. Učestvuje u izgradnji biljnog i životinjskog svijeta. Ljudsko tijelo se sastoji 60 - 70% od vode. Zemljina atmosfera može sadržavati do 4% vode u obliku pare, koja se pri promjeni pritiska i temperature vraća u tečnom obliku (kiša) ili čvrstom obliku (snijeg, grad). Mnogi minerali sadrže hemijski vezanu vodu, koja se naziva kristalna voda.
Polarnost je neravnomjerna raspodjela naboja unutar molekule. Uzrokovana je odjeljivanjem naboja uslijed neravnomjerne raspodjele elektrona u molekuli. Atom kisika u molekuli vode je elektronegativan (teži privlačenju elektrona), pa jedan kraj molekule ima parcijalno negativan naboj, a drugi kraj molekule, oko vodikovih atoma, parcijalno pozitivan naboj. To uzrokuje asimetričnost molekule vode - dva atoma vodika su pod uglom od 104.5° vezana za atomom kisika. Polarnost uveliko određuje ostale osobine vode.
Kohezija je osobina molekule vode da uspostavlja vodikove veze s bliskim molekulama. Vodikova veza nastaje međusobnim privlačenjem i spontanim usmjeravanjem molekula tako da se elektronegativni atom kisika jedne pridružuje eletropozitivnim atomima vodika drugih molekula vode. Vodikove veze među susjednim molekulama neprestano pucaju i ponovno se oblikuju (tipična veza ima životni vijek od nekoliko mikrosekunda), a svaka molekula vode je u tekućem stanju povezana s oko 3½ susjednih molekula što rezultira stvaranjem velike trodimenzionalne mreže koja je u čvrstom stanju leda jako pravilna. Kohezivnost uslovljava veliki površinski napon vode, kapilarnost, visoku tačku ključanja, specifičnu toplotu i toplotu isparavanja.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET