Uticaj ekoloških faktora na železničke sisteme | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Uticaj ekoloških faktora na železničke sisteme". Rad ima 20 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

Gradjevinski fakultet Beograd
Seminarski rad
iz
Saobraćajni sistemi
Tema:
Uticaj ekoloških faktora na železničke sisteme
Beograd 2011.
UVOD
Do skora, negativnim efektima u ovoj oblasti života i rada nije se posvećivala adekvatna pažnja. Negativni ekstremni efekti su vezani za funkcionisanje saobraćaja i manifestuje se u vidu: saobraćajnih nezgoda, zagušenja na saobraćajnicama, zagađenje vazduha, vode i tla, vibracija, potrošnje raznih oblika energije, potrošnje i drugih ograničavajućih resursa za proizvodnju saobraćajnih sredstava i infrastrukture, zauzimanje slobodnih površina, narušavanje pejzaža, ugrožavanje kulturnih i istorijskih spomenika. Zbog svoje rasprostranjenosti i heterogenosti saobraćaj utiče na životnu sredinu i lokalno i globalno a efekti toga delovanja zavise uglavnom od: proizvodnje saobraćajnih sredstava, karaktera i stanja saobraćajne infrastrukture i njihovog održavanja funkcionisanja saobraćaja po granama, odnosno intenziteta korišćenja infrastrukture i voznih sredstava grane i vida saobraćaja primljenih tehnoloških rešenja u ovoj oblasti.
Osnovni negativni uticaji saobraćaja mogu se grupisati u sledeće kategorije: zagađivanje uglavnom vazduha (ugljovodonicima, oksidima, azotom, raznim česticama, pepelom, hlorom, olovom) ima štetan uticaj na zdravlje ljudi i okolinu u ce1ini, a posebno na stanje atmosfere. Buka, koju izaziva naročito drumski i vazdušni saobraćaj ima tendenciju porasta, posebno u urbanim sredinama. Prostor koji zauzima saobraćajna infrastruktura dugoročno ograničava njegovu izmenu i upotrebu za druge svrhe odlaganje rashodovanih saobraćajnih sredstava i druge opreme iz ove oblasti stvaraju probleme i zagađuju životnu sredinu saobraćajne nezgode, koje se povremeno javljaju u svim granama saobraćaja, naročito u drumskom saobraćaju uzrokuju gubitak ljudskih života, povrede sa trajnim invaliditetom i velike materijalne štete prevoz opasnih materija( eksplozivnih, otrovnih, zapaljivih) predstavlja stalnu potencij alnu opasnost širih razmera potrošnja energije za potrebe saobraćaja kao i korišćenje ograničenih resursa za proizvodnju saobraćajnih sredstava uzrokuju niz dugoročnih problema u vezi sa korišćenjem resursa i eventualnog recikliranja. Zagušenja na pojedinim saobraćajnicama izaziva gubitak vremena učesnika u saobraćaju, povećava razne vidove troškova, povećava se buka, vibracije, emisija gasova i sl. Izgradnjom saobraćajne infrastrukture narušava se pejzaž, ugrožavaju spomenici i sl.
Posledice intenzivnih klimatskih promena poslednjih decenija odražavaju se gotovo u svim delovima sveta. Sve češće katastrofe usled vremenskih neprilika izazivaju zabrinutost ljudskog društva, ali i spremnost da se dalje klimatske promene ublaže ili spreče. U tu svrhu neophodno je smanjiti emisiju gasova koji izazivaju efekat staklene bašte, a čija je koncentracija u atmosferi naglo povećana, pre svega kao posledica korišćenja fosilnih goriva u saobraćaju i industriji. Kada je reč o saobraćajnom sektoru, jednu od osnovnih mera za postizanje ovog cilja predstavlja preusmeravanje robnih tokova ka ekološki prihvatljivijim saobraćajnim granama. Razvoj kombinovanog kopnenog transporta koji na optimalan način ističe prednosti dva različita vida transporta. železnićkog i drumskog, dobija sve veći značaj. Kombinovani kopneni transport je ekološki „prijateljski“ vid transporta i efekti njegove primene su mnogostruki kao što su smanjenje emisije štetnih gasova, nivoa buke i smanjene potrošnje goriva, redukcija broja drumskih vozila, odnosno smanjenje zakrčenja i opterećenja drumske mreže, povećanje bezbednosti saobraćaja i dr. Za efikasni razvoj i implementaciju tehnologije kombinovanog kopnenog transporta u Srbiji neophodno je stvoriti odgovarajuću institucionalnu, tehničku i tehnološku bazu.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET