Uvođenje čistije proizvodnje u Republici Srpskoj i Bosni i Hercegovini | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Uvođenje čistije proizvodnje u Republici Srpskoj i Bosni i Hercegovini". Rad ima 40 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

UNIVERZITET ZA POSLOVNE STUDIJE
Banja Luka
Fakultet za Ekologiju
Seminarski rad
iz predmeta : Ekološki Menađžment
Tema : „Uvođenje čistije proizvodnje u Republici Srpskoj I Bosni I Hercegovini“
Sara Babić
Tijana Zmijanjac
Banja Luka,maj 2011.
Sadržaj :
Uvod……………………………………………………………………………………4
1. Sistem okolinskog rnenadžmenta u zemljama ekonomske tranzicije………………..52. Uslovi upravljanja proizvodnjom sa ekoloskog aspekta Republici Srpskoj i u Bosni i Hercegovini…………………………………………………………………..82.1 Proizvodne organizacije i tehnologija……………………………………………...82.2 Administrativne strukture u Republici Srpskoj i u Bosni i Hercegovini…………..323 Očekivane prednosti primjene „Čišče proizvodnje“ u republici Srpskoj i u Bosni i Hercegovini…………………………………………………………………..344 Izgradnja kapaciteta državnih institucija……………………………………………..354.1 Norveški program Čišče proizvodnje………………………………………………364.2 Pristup Čišćoj proizvodnji prema Norveškom programu…………………………..37
Zaključak………………………………………………………………………………..39
Literatura………………………………………………………………………………..40
Uvod
ČISTIJA PROIZVODNJA je kontinuirano izvođenje sveobuhvatne preventivne strategije zaštite životne sredine na procesima i proizvodima u cilju smanjenja negativnih uticaja na ljude i životnu sredinu. Čistija proizvodnja u proizvodnim procesima uključuje racionalniju upotrebu sirovina, vode i energije, zamenu opasnih sirovina sa ekološki prihvatljivijim i smanjenje količina i toksičnosti emisija i otpadaka u vodu, vazduh i zemljište. Na proizvodima je strategija usmerena na smanjivanje svih negativnih uticaja na ljude i životnu sredinu u toku celog životnog ciklusa proizvoda, od dobijanja sirovina do konačnog odlaganja dotrajalih proizvoda. ČP zahteva uvođenje know-how-a, poboljšanja u tehnologiji i promene kako u organizaciji preduzeća tako i u menadžmentu.
 
Strategije čistije proizvodnje predstavljene su na dijagramu:
1. Sistem okolinskog menadžmenta u zemljama ekonomske tranzicije
Sistem okolinskog predstavlja dio ukupnog sistema upravljanja koji uključuje ustrojstvo organizacije, aktivnosti planiranja, odgovornosti, postupke, procedure za razvoj, implementaciju, postizanje, preispitivanje i održavanje politike upravljanja okolinom (prema standardu ISO 14001).Osnovni elementi EMS sistema su: osiguranje saglasnosti rukovodstva o potrebi uvođenja sistema upravljanja kvalitetom,formulisanje okolinske politike, planiranje aktivnosti , provođenje planiranog, mjerenje rezultata,evoluiranje dostignutog i kontinuirano poboljšanje.
Koncepcija EMS sistema zasnovana je na uvođenju sistemskog i struktuiranog postupka okolinskog upravljanja na način da organizacija lakše spriječi i kontroliše nepovoljne uticaje na okolinu.
S aspekta sličnosti sa drugim sistemima upravljanja kvalitetom u organizaciji, EMS sistem je najsličniji sistemu upravljanja kvalitetom, prema ISO 9000 seriji. Polaznu osnovu sistema okolinskog upravljanja predstavljaju između ostalih i slijedeći standardi:
- Standard Velike Britanije BS 7750,- Međunarodni standardi ISO 14000 serije- Evropska regulativa EMAS, itd
Bivše socijalističke zemlje se nalaze u procesu tranzicije. Radi se o kompleksnom procesu koji u sebi sadrži vlasničku, društveno-ekonomsku, tehnološku i okolinsku tranziciju. Mnogobrojne međunarodne institucije su uključene u ovaj proces. Ipak najvažniju ulogu igra Europska unija, a prati je Svjetska banka.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET