Vetrenjače | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Vetrenjače". Rad ima 33 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

UNIVERZITET U BEOGRADU
FAKULTET ORGANIZACIONIH NAUKA
Seminarski rad iz predmeta Ekološki marketing
Tema: Vetrenjače
Slobodan Atlija 527/05
Beograd, februar 2011.
SADRŽAJ:
1. Uvod............................................................................................................................(2)
2.Kjoto protokol...............................................................................................................(6)
3. Razvoj ideje generisanja električne energije iz vetra..................................................(7)
4. Vetar...........................................................................................................................(9)
5. Konverzija energije vetra u električnu energiju korišćenjem vetroturbine.................(10)
6. Uticaj vetrogeneratora na životnu sredinu.................................................................(11)
7. Deset koraka u izgradnji vetrenjača..........................................................................(13)
8. Vetrenjače.................................................................................................................(16)
9. Vetroturbine...............................................................................................................(19)
10. Izgled i rad turbine...................................................................................................(24)
11. Cena i troškovi ekološke energije...........................................................................(24)
12. Cena ekološke električne energije..........................................................................(28)
13. Zaključak.................................................................................................................(30)
Literatura.......................................................................................................................(32)
1. UVOD
Vetar je kretanje, tj. strujanje vazduha. Energija vetra se koristila hiljadama godina, tako što se kinetička energija pretvarala u mehaničku i koristila se za mlevenje žita ili pumpanje vode. Danas se koristi za proizvodnju električne energije.
Mašine koje rade na vetar se mogu podeliti na horizontalne i vertikalne. Horizontalne mašine imaju lopatice koje liče na propelere aviona, dok vertikalne liče na velike miksere. Vertikalne mašine je lakše napraviti, mogu da "uhvate" vetar koji duva iz bilo kog smera, i nije im potrebna zaštita od jakih vetrova. Horizontalne mašine proizvode više struje, pa se iz tog razloga više koriste.
Najveća količina struje se proizvodi u takozvanim farmama vetrova. One su jako jeftine za izgradnju, a zemlja u okolini farmi može da se koristi u bilo koje druge namene. Nedostataci farmi vetrova je to što zauzimaju jako veliku površinu, potreban je stalan vetar, potreban je rezervni sistem kada je vetar slab, i vizuelno zagađenje.
U cilju iskorišcenja energije vetra potrebno je odrediti mikro lokaciju, tj. mesto na kome vetar ima najviše raspoložive energije i na kom ce vetroenergetski sistem najviše te energije prevesti u upotrebljiv oblik. S obzirom da tehnicki uslovi omogućuju korišcenje vetra na visini do 150m od tla, problem određivanja mikro lokacije je veći zbog izražene turbulencije i pratecih efekata.
Da bi se počelo sa eksploatacijom energije vetra potrebno je proceniti najbolje lokacije za postavljanje vetrenjača. Normalno, lokacije ce biti na mestima sa najkvalitetnijim vetrom u smislu njegove brzine odnosno snage i čestine. Takva mesta nije jednostavno odrediti. Potrebno je vršiti brojna merenja i proračune. Kako idealna merenja pa i merenja karakteristika vetra nisu moguća, to se vrlo malo karakteristika može predstaviti tačnim fizičkim zakonima, pa se za njihovo određivanje koriste empirijske i statističke metode.  
 
Osnovni proračuni za ocenu kvaliteta vetra :  
Energetski sadržaj vetra
Gustina snage vetra
Određivanje “klasa vetra”
Energetski potencijal vetra
Turbulencija i uzroci nastajanja
Trag efekat
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET