Vrste industrijskih otpada | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Vrste industrijskih otpada". Rad ima 14 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

Visoka Poslovno-Tehnička Škola
Užice
Seminarski rad
Tema: Vrste industrijskih otpada
Datum:
19.05.2009
SADRŽAJ:
Uvod …………………………………………………………....................
Podela i sastav zagađujućih supstanci …………..................
Industrijski i mešani industrijski otpad ……………………......
Vrste industrijskog otpada …………………………………...........
Otpad iz energetske industrije ……………………………..........
Otpad iz farmaceutske industrije ………………………….........
Bolnički otpad ………………………………………………................
Otpad iz hemijske industrije ………………………………...........
Otpad iz prehrambene industrije ………………………….........
Simboli o otpadu ……………………………………………...............
Literatura ……………………………………………………..................
3
3
5
5
7
9
10
10
12
13
14
Uvod:
Problem današnjice pored sve veće zagađenosti vazduha, vode i zemljišta je ogroman porast količine otpadnog materijala. Supstance koje su delimično ili potpuno neupotrebljive - otpad, nastaju u svakom području ljudske delatnosti. Sa sve većim brojem stanovnika, porastom industrijske proizvodnje i potrošnje, stvara se sve veća količina otpadnog materijala, koji u ekološkom smislu dovodi do sve veće zagađenosti životne sredine. Heterogeni sastav otpadnog materijala utiče na to da su načini prerade i ponovne upotrebe raznovrsniji i složeniji.
Podela i sastav zagađujućih supstanci
Zagađivačima prirode se smatraju sve one supstance koje štetno deluju na eko-sisteme, narušavajući prirodnu ravnotežu koja postoji u vazduhu, vodi ili u zemljištu. Posledica sve veće zagađenosti prirode je ugrožavanje životne sredine, odnosno flore i faune. Naselja i gradovi čine poseban izvor zagađujućih supstanci, zbog raznih delatnosti vezanih za život.
Izvori zagađivača mogu biti:
- energetski izvori
- saobraćaj
- industrija
- domaćinstva
S obzirom na mesto nastanka, otpadni materijal se može podeliti na:
- otpadni materijal naseljenih mesta
- industrijski otpad
- poljoprivredni otpad
- specijalni otpadni materijal
Otpadni materijal je najčešće čvrstog agregatnog stanja, ali postoje i tečni otpadni materijali i otpad u obliku mulja. Sakupljanje, transport i tretman ovih poslednjih iziskuje specijalne uređaje. Ekološki uticaj otpadnih materija dolazi do izražaja u svim prirodnim sredinama, pošto se oni i njihovi produkti razgradnje nalaze u stalnom kružnom ciklusu. Naročito veliki uticaj imaju i jedinjenja rastvorljiva u vodi i aero-zagađivači koji se prenose u zemljište, vodene tokove i u atmosferu.
www.novi-zagreb.info
Industrijski i mešani industrijski otpad
Industrijskim razvojem sve se više povećava količina industrijskog otpadnog materijala i zagađivača koji mogu da sadrže otrovne, teško razgradive supstance, tečne i muljevite konzistencije. Industrijski otpad je onaj koji nastaje u procesu proizvodnje i nije više pogodan za vraćanje u proizvodni proces. Sastoji se od raznovrsnih stabilnih i nestabilnih elermenata organskog i neorganskog porekla. Industrijski otpad dobijen na jednom stadijumu proizvodnje, može biti upotrebljen kao sekundarna sirovina u drugom tehnološkom procesu. Pored koristi koja je prisutna u takvim uslovima, industrijski otpad može biti vrlo štetan sa jakim otrovnim karakteristikama i neugodnim mirisom, naročito ako su nastali u procesima hemijske industrije. Takvi slučajevi zahtevaju specijalni tretman koji se najčešće rešava u okviru same industrije. Mešoviti industrijski otpad je heterogenog sastava koji potiče iz prostorija firme, po sastavu je sličan kućnom otpadu. Sastoji se od papira, kartona itd. sa malo inertnih komponenti.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET