Zagađenje vode | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Zagađenje vode". Rad ima 12 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

Универзитет у Источном Сарајеву
Педагошки факултет у Бијељини
СЕМИНАРСКИ РАД
ЗАГАЂЕЊЕ ВОДЕ И МЈЕРЕ ЗАШТИТЕ
Професор: Студенти:
Зорица Настић
Бијељина, децембар 2013.
САДРЖАЈ:
УВОД 3
1. ЗАГАЂИВАЊЕ ВОДА 4
1.1. Извори загађења 4
1.2. Последице загађивања 5
2. Мјере заштите воде 8
ЗАКЉУЧАК 11
ЛИТЕРАТУРА 12
УВОД
Вода је најзначајнији ресурс на Земљи која се већ назива „плавим златом“. Вода не зна за географске границе нити за политичке, економске и друге препреке. Она је потреба сваког човјека без обзира на боју коже, вјеру или нацију. Једини је производ природе за који се вјероватно никад неће пронаћи права замијена.
Вода прекрива ¾ земљине површине; од тога 97,2% су слане воде (мора и океани), око 2,5% се налази у природи у облику леда (на половима и планинама) док је само око 0,8 % употребљиво за пиће.
Универзална применљивост воде с једне стране и неодговорно понашање тим добром с друге, доводе до непрестаног смањивања залиха чисте воде. Загађење воде не познаје границе, тако да је сви морамо чувати и рационално користити, јер вода је ствар наше културе и нашег живота.
1. ЗАГАЂИВАЊЕ ВОДА
Вода је основни предуслов за живот свих живих бића на Земљи. Да би жива бића могла да живе нормално, вода у којој живе или вода коју користе мора имати природан хемијски састав и природне карактеристике. Када се усљед човјековог дјеловања значајно промијени хемијски састав воде, као и односи који у њој владају, кажемо да је вода загађена.
 1.1. Извори загађења
Вјековима су људи у воду бацали свој отпад. Данас воду загађује и водени саобраћај, ђубрива и пестициди са обрадивих површина, растварачи и детерџенти из домаћинстава и фабрика, метали из индустријских процеса (нпр. олово и жива). Сви ови загађивачи налазе свој пут до ријека и преко њих долазе до мора.
Слика 1. Испуштање отровног отпада из фабрика
Загађујуће материје доспевају до воде директним и индиректним путевима. Директни облици загађивања подразумјевају формирање посебних отпадних вода у које човјек убацује штетне материје и које, по правилу, директно излива у ријечне токове. Када штетне материје долазе из индустријских постројења, говоримо о индустријским отпадним водама, а када долазе из домаћинства и урбаних средина, говоримо о комуналним отпадним водама. И једне и друге у себи носе огромне количине загађујућих материја, које на крају завршавају у ријекама.
Вода се индиректно загађује у процесу спирања штетних хемијских материја у земљишту. На том путу оне лагано прелазе у подземне воде, одакле процесима природног кружења воде сигурно долазе до ријека, језера, мора.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET