Zagađenje životne sredine otpadnim vodama | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Zagađenje životne sredine otpadnim vodama". Rad ima 14 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

Visoka poljoprivredno-prehrambena škola strukovnih studija u Prokuplju
Seminarski rad
Prokuplje, novembar 2012.Visoka poljoprivredno-prehrambena škola strukovnih studija u Prokuplju
Seminarski rad
ZAGAĐENJE ŽIVOTNE SREDINE OTPADNIM VODAMA
Prokuplje, novembar 2012.
Sadržaj
Uvod 4
Zagađivanje vode 5
Izvori zagađenja 5
Industrijsko zagadenje vode 6
Posledice zagađivanja 6
Mere zaštite vode 8
PROČIŠĆAVANJE OTPADNIH VODA 10
SVOJSTVA OTPADNIH VODA 10
VRSTE PROČIŠĆAVANJA OTPADNIH VODA 12
Zaključak 13
Literatura 14
Uvod
Veliki porast svetskog stanovništva tokom 20 – tog veka uz neprestano smanjivanje raspoloživih rezervi prirodnih resursa i životnog prostora uz istovremeno ugrožavanje ekoloških faktora životne sredine (povećanje koncetracije zagadjujućih supstanci u vazduhu vodi i zemljištu) ukazali su na potrebu korenite promene odnosa čovečanstva prema faktorima životne sredine.
U prevazilaženju sve većeg nesklada između opredeljenja za zdraviju životnu sredinu i potrebe budućeg ekonomskog rasta uvod je nje i o telotvorenje koncepta održivog razvoja predstavlja zaokret modernog društva i jedino ispravno rešenje. Održivi razvoj je kvalitativan rast tj. socioekonomski i kulturni razvoj koji je usklađen sa uslovima ograničenjem i kapacitetom životne sredine (racionalnost) i koji treba da se odvija na način da se budućim generacijama nepogoršavaju uslovi opstanka. Ovaj koncept je usvojila Evropska unija 1990.godine, a dve godine kasnije to su učinile I Ujedinjene Nacije. Ovaj zaokret u pogledu odnosa prema zivotnoj sredini je dobrim delom zasluga ekologije.
Životna sredina predstavlja sve ono što nas okružuje, odnosno sve ono sa čime je direktno ili indirektno povezana čovekova životna i proizvodna aktivnost. Prirodna sredina predstavlja blizak pojam pri čemu ovde nemoraju biti prisutne aktivnosti čoveka niti čovek mora imati direktnih uticaja. Ipak, u pogledu tehnološkog napretka, razvoja industrije i sve većeg uticaja čoveka na globalnom nivou na prirodu i ekosisteme granica izmeñu ova dva termina postaje sve nejasnija. Tokom svojih aktivnosti, koje mogu biti urbanizacija ili eksploatacija, čovek menja prirodno okruženje I to često tako što narušava prirodnu okolinu. Izgradnjom hidrocentrala I akumulacija, sečom šuma, pošumljavanjem, eksploatacijom mineralnih sirovina, stvaranjem deponija, emisijom gasova, nuklearnim probama I dr. čovek utiče na promenu čitavih područja. Kao rezultat čovekovih aktivnosti dolazi do promena ili narušavanja ekosistema i klimatskih promena na lokalnom i globalnom nivou.
Životna sredina se može posmatrati kao peto komponentni sistem koji čine:
• atmosfera
• hidrosfera
• litosfera
• zemljište
• organizmi

Zagađivanje vode
Voda je osnovni preduslov za život svih živih bića na Zemlji. Da bi živa bića mogla da žive normalno, voda u kojoj žive ili voda koju koriste mora imati prirodan hemijski sastav i prirodne karakteristike. Kada se usled čovekovog delovanja značajno promeni hemijski sastav vode, kao i odnosi koji u njoj vladaju, kažemo da je voda zagađena.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET