Zaštita čovekove životne sredine | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Zaštita čovekove životne sredine". Rad ima 13 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

U V O D
Od uvek postoji tesna veza izmedju coveka I prirode. Uostalom, prirodna sredina je kolevka covecanstva I njegov dom, njegova zivotna sredina. Covek je deo prirode, jedna od komponenata geogravskog omotaca. Veoma je izlozen I trpi uticaje prirodne sredine, koja u najvecoj meri odredjuje nacin njegovog zivota, pa I razvoja. Odnosno, ona moze da uspori ili da ubrza razvitak ljudskog drustva. Prema tome, pogresno je shvatanje da prirodna sredina i prirodni uslovi ne uticu na privredni i drustveni razvitak ljudskih zajednica.
Na drugoj strain covek je svojim razumom I drustvenom organizacijom, razvojem tehnike I tehnologije postao znacajna sila ciji je uticaj na prirodnu sredinu bivao sve veci. Moze se reci da je neposredna zavisnost coveka od prirode, u smisli njegovod opstanka, sve manja. Ali, takodje, pokazalo se netacnim shvatanje da ce “visoka tehnologija I tehnika” uciniti coveka nezavisnim od uticaja prirodne sredine. Ovakvo shvatanje pokazalo se ne samo netacnim vec I veoma stetnim, pa I opasnim, ono je svakako, u odredjenoj meri, doprinelo namernom odnosu coveka prema prirodi, a time I opstoj degradaciji prirodne sredine.
Covek svojom delatnoscu cesto ugrozava I degradira pojedine komponente prirodne sredine: vazduh, vodu, zemljiste, biljni i zivotinjski svet. Promena jedne komponente izaziva promenu svih ostalih komponenata sto dovodi do stetnih posledica po coveka I okolinu. Do degradacije zivotne sredine ne dolazi samo tamo gde se ona neposredno vrsi, vec usled integralnosti geogrefskog omotaca I kruzenju materije u njemu, dobija regionalne pa I globalne rezmere. Zato je zastita zivotne sredine obaveza svakog pojedinca I citavog covecanstva.
U tom cilju neophodno je ulaganje velikih napora na podizanju nivo ekoloskog obrazovanja I vaspitanja najsireg kruga stanovnistva. Samo covek sa visoko razvijenom ekoloskom svescu moze da stiti, cuva I unapredjuje zivotnu sredinu I time podize kvalitet zivota.
Osnovno geslo pri zastiti zivotne sredine moglo bi da glasi: ” Lokalno radimo- globalno mislimo”.
IZVORI ZAGADJIVANJA VAZDUHA I POSLEDICE
Pravo na zdravu zivotnu sredinu je pravo svakog od nas i novijeg je datuma. Nastalo je usled potrebe da se zivotna sredina, a pre svega priroda, zastiti i sacuva kao uslov zivota. Radi se, pre svega o kontroli koriscenja privrednih dobara, jer se upotrebom savremene tehnologije u industriji moze, s jedne strane previse „uzeti“ od prirode, a s druge strane moze doci do preteranog zagadjenja vazduha, vode i zemlje, pa tako pogorsati uslove zivota.
Odrzavanje cistoce vazduha je postalo jedan od najvaznijih zadataka naseg vremena. Vazduh je jedan od znacajnih produkcionih uslova drustva i cinilaca za ocuvanje zdravlja gradjana, kao i za poboljsanje njihovih zivotnih uslova. Porast proizvodnje dovodi do pojacanog opterecivanja atmosfere stetnim sastojcima. Protiv svih ovih stetnih sastojaka vodi se borba drustveno-organizovanim, zakonskim, tehnickim i vaspitnim merama. Prva faza je teznja da se progresivno povecanje zagadjivanja zaustavi, dok druga faza ide ka smanjivanju zagadjivanja zivotne sredine i ka uvodjenju bezotpadnih tehnologija.
Sistemi mere koji se sprovode u borbi protiv zagadjivanja vazduha odnose se na ogranicenje ispustanja stetnih materija i smanjene koncetracije pri tlu.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET