Improvizovana sredstva za lov | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Improvizovana sredstva za lov". Rad ima 11 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

 Uvod
Pov ećanje broja stanovnika na Zemlji je stalan proces. Pored velikih gubitaka u ratovima, u epidemijama zaraznih bolesti i u elementarnim nepogodama, taj broj se i dalje povećava.
Povećanje broja stanovnika zahteva proširenje životnog prostora za čov eka i on se vrši na račun prirodnih resursa, površina pod šumama, pašnjacima, prirodnim livadama, močvarama, vodama, kao i na račun obradivog zemljišta i divljih životinja, pa i divljači.
Povećanje broja stanovništva na Zemlji prati i povećanje lovaca, sve savršenije i ubojitije oružje i sredstva za lov, što doprinosi smanjenju divljači, tako da je stanje u prirodi drastično različito od stanja, kakvo je bilo samo nekoliko decenija unazad.
Polazeći od stanja divljači u prirodnim staništima, moraju se preduzimati ozbiljne m ere za zaštitu i prirodnih staništa i divljači u tim staništima, jer u suprotnom ostaće malo divljači da živi u njima, a još manje da se lovi.
Pitanje kakav bi bio život ljudi bez divljači u prirodi mora da zaokuplja pažnju ne samo lovaca, već svakog savremenog čov eka.
Borba za očuvanje prirodnih staništa, za gajenje, zaštitu i korišćenje divljači predstavlja ne samo uslov za poboljšanje mogućnosti lova, već i jedna od mogućnosti opstanka čov eka, kao živog bića, kao vrste.
Lovište
Prirodna sredina, ili dio prirodne sredine u kojoj se gazduje sa divljim životinjama svrstanim u divljač, je lovište.
Šta je lovište?
Pojam lovišta je veoma različito predstavljen i tumačen u zavisnosti, ko i u koje svrhe, kad kada i za koga je to činilo ili čini. Nažalost na našim prostorima nauka još nije dala usaglašen odgovor na ovo pitanje.
U cilju boljeg razumevanja ovog pitanja, polazeći od aktuelnog stanja ekoloških uslova i lovstva kod nas i u našem okruženju, od većeg broja definicija lovišta navešću najprihvatljivije.
Najjednostavija definicija lovišta, uslovno prihvatljiva u savremenom lovstvu glasi: Lovište je izdvojena površina zemljišta, voda i šuma, radi reprodukcije, gajenja, zaštite i  korišćenja divljači i njenih d elova. Zakonskim propisima, koji regulišu oblast lovstva data je u mnogim državama definicija lovišta, koja u osnovi najčešće glasi:
“Lovište predstavlja zaokruženu prirodnu i privrednu c elinu u kojoj postoje povoljni uslovi za gajenje jedne ili više vrsta divljači, a obuhvata površine šuma, brda, šumskog i poljoprivrednog zemljišta”. Ova definicija u zavisnosti od državnog uređenja i statusa prirodnih resursa – divljači, odnosno prava na lov (regalni ili dominalni sistem)* ima više modaliteta.
___________________________________
Dominalni lovački sistem (od lat. Reči dominus = gospodin, gazda), divljač u prirodi je bez vlasnika (res nullius) i pravo na lov proizilazi iz posedovanja zemljišta. Vlasništvo poseda je uvek određeno i ograničeno, pa je dominalno uređenje lovstva i lov je uvek samo revirno.
Regalni lovački sistem (od lat. r eči gex = kralj, vladar) i pravo na lov pripada vladaru, odnosno državi. Ovde je pored revirnog načina lova moguć i tzv. licencni lov, koji uz naknadu državi daje lovcu pravo lova jedne ili više vrsta divljači na celoj teritoriji lovišta ili države.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET