Razvoj ekološke misli | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Razvoj ekološke misli". Rad ima 18 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

УНИВЕРЗИТЕТ У НИШУ
ФАКУЛТЕТ ЗАШТИТЕ НА РАДУ
ПРЕДМЕТ: ОСНОВИ СИСТЕМА ЗАШТИТЕ
СЕМИНАРСКИ РАД
Развој еколошке мисли
Ментор: Студент:
Јелена М-Николић Јелена Лазић: 010136
УВОД
Екологија постаје све значајнија наука, што и не изненађује када се има у виду да она, по класичној дефиницији, представља дисциплину која проучава односе између живих бића и спољашње средине. У новије време екологија постаје глобална наука (Глобална екологија), глобална филозофија и, можда, нека врста специфичне опште религије која проповеда јединство свих људи, и стичући да они имају заједничке интересе а ништа супротно један другоме. Она данас постаје за човека необично корисна наука, алтуристична, хуманистичка, ујединитељска. Многи у нјој виде спасоносну науку која може решити све људске проблеме, као метанауку сваког човека и човечанства у целини, односно врхунску парадигму у науци и филозофији, у основној пракси деловања према средини и основном правцу у размишљању свих људи у поглду опстанка човека на овој нашој, за човека не баш срећној, планети (1).
Савремену цивилизацију прате по много чему контраверзни процеси. Брз развој науке и технологије отпочео у другој половини деветнаестог века, у току двадесетог века, посебно у нјеговој другој половини достигао је размере које се раније нису могле замислити, али је показао и своје лице и наличје. С једне стране дошло је до побољшања квалитета живота људи, а са друе стране до нарушавања основе њихове егзистенције: деградације не само природе већ и односа у друштву. Поставило се и поставља се питање како ове проблеме решавати и решити. Све је раширеније и прихватљивије схватање, између осталог, да решење тих проблема треба потражити и у другачијем поимању културе и формирању еколошке културе која би имала да допринесе не само складном функционисању природе и друштва, већ и толеранцији и бољим односима између људи. (2)
РАЗВОЈ ЕКОЛОШКЕ МИСЛИ
1. ЕКОЛОГИЈА КАО НАУКА
Борба за опстанак као основа Дарвиновог учења о еволуцији живог света на Земљи, у суштини означава сложен сплет међусобних односа организама и услова средине у којој живе. ти односи се заснивају на универзналним законитостима ћживота, које се одражавају у процесима кружења материје и протицања енергије. Проучавањем сложених структура и законитостима функционисањна природе на Земљи бави се екологија.
Екологија као појамје изведена од Грчке речи оикос – кућа, дом, станиште, пребивалиште и логос – реч , говор, наука, па је отуда изведено и њено значење. Односно, екологија је наука која проучава опстанак и активне односе организма и њихових заједница према спољашњој средини, као и узајамне односе организма. ,,Свако живо биће зависи од своје околине, интимно је и нераздвојно везано за целокупну неживу и живу природу која га опкољава“.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET