Reciklaža čvrstog otpada i efekti recikliranja | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Reciklaža čvrstog otpada i efekti recikliranja". Rad ima 17 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


Sadžaj:
UVODNE NAPOMENE
Svi materijalni i nematerijalni resursi neposredno ili posredno potiču od prirode. Tokom proteklih vekova svetska populacija naglo se povećala i postala sve više potrošački orijentisana. Povećana proizvodnja je dovela do vrtoglavog porasta trošenja prirodnih resursa i, u istoj meri, porasta stvaranja otpada koji se morao deponovati u prirodi. Problem današnjice pored sve veće zagađenosti vazduha, vode i zemljišta je ogroman porast količine otpadnog materijala. Zbog toga su okosnica ekološkog razvoja upravljanje prirodnim resursima i upravljanje otpadom.
Otpad je postao ograničavajući faktor razvoja civilizacije. Supstance koje su delimično ili potpuno neupotrebljive - otpad, nastaju u svakom području Ijudske delatnosti. Sa sve većim brojem stanovnika, porastom industrijske proizvodnje i potrosnje, stvara se sve veca kolicina otpadnog materijala, koji u ekološkom smislu dovodi do sve veće zagađenosti životne sredine. Heterogeni sastav otpadnog materijala utiče na to da su načini prerade i ponovne upotrebe raznovrsniji i složeniji. Zagađivačima prirode se smatraju sve one supstance koje štetno deluju na eko-sisteme, narušavajući prirodnu ravnotežu koja postoji u vazduhu, vodi ili u zemljištu. Posledica sve veće zagađenosti prirode je ugrožavanje životne sredine, odnosno flore i faune. Naselja i gradovi čine poseban izvor zagađujućih supstanci, zbog raznih delatnosti vezanih za život.
Otpadni materijal je najčešće čvrstog agregatnog stanja, ali postoje i tečni otpadni materijali i otpad u obliku mulja. Ekološki uticaj otpadnih materija dolazi do izražaja u svim prirodnim sredinama, pošto se oni i njihovi produkti razgradnje nalaze u stalnom kružnom ciklusu. Naročito veliki uticaj imaju i jedinjenja rastvorljiva u vodi i aero-zagađivači koji se prenose u zemljište, vodene tokove i u atmosferu.
1. Upravljanje otpadom
Otpad nastaje pri svakodnevnim aktivnostima Ijudi i njihovom industrijskom djelovanju. Otpad se smatra jednim od najznačajnih ekoloških problema savremenog sveta. Iz tih razloga se pojavila potreba za upravljanjem otpadom. Smetlišta su izvor zaraza i predstavljaju direktnu opasnost po zdravlje ljudi:
raznošenje otpadaka od strane vetra i životinja;
širenje zaraznih bolesti koje mogu prenositi glodari, insekti i druge životinje;
nekontrolisane emisije deponijskih gasova (metana i dr.);
opasnost od pojave požara i eksplozija, pri čemu se zagađuje atmosfera.
Odlaganje otpada prouzrokuje degradaciju zemljišta i zagađenje vazduha i vode. Mnoge materije koje zagađuju vazduh oslobađaju se za vrijeme rukovanja otpadom i pri njegovom spaljivanju, na primjer: kiseli gasovi, policiklični aromatski ugljovodonici, dioksini, furani, prašina.
Sl.1 Otpadni gasovi Izvor:’’www.zagadjivaciprirode.com’’
Komunalne deponije emituju metan, kao nus-produkt pri degradaciji deponovanih organskih materija. Spontana razgradnja nekih otpada je veoma dug process. Na primer: period razgradnje za plastične boce traje od 100 do 1.000 godina, za aluminijske limenke od 10 do 100 godina, za žvakaće gume do 5 godina, filter od cigarete 1 do 2 godine, novinski papir od 3 do 12 meseci, otpad od voća i povrća 3 do 6 meseci, a papirne maramice 2 do 3 meseca. Deponije takođe dovode do oticanja zagađivača u podzemne vode. Ovo zagađenje je vrlo postojano zato što se većina podzemnih voda nadopunjava veoma sporo. Zagađenje podzemnih voda može se smanjiti prethodnim tretmanom procednih voda ili spaljivanjem, otpada, čime se uklanjaju štetne materije.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET