Analiza bilansa stanja i bilansa uspeha | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Analiza bilansa stanja i bilansa uspeha". Rad ima 15 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

Univerzitet Privredna akademija Novi Sad
Fakultet za ekonomiju i inženjerski menadžment
Seminarski rad
Predmet: Poslovne finansije
Tema : ANALIZA BILANSA STANJA I BILANSA USPEHA
Novi Sad, Decembar, 2011
Sadržaj
Uvod 3
Bilans stanja 4
Aktiva 8
Pasiva 10
Bilans uspeha 11
Utvrđivanje rezultata 12
Dobitak 17
Gubitak 17
Zaključukak 18
Literatura 19
Uvod
Da bi doneo racionalne odluke koje su u skladu sa ciljevima preduzeća, finansij ski menadžer mora da ima određena analitička oruđa. Preduzeće i spoljni dobavljači kapitala – poverioci i investitori – svi rade finansijske analize. Vrsta analize varira u skladu sa posebnim interesima onog koji je sprovodi. Poverioce prvenstveno zanima likvidnost preduzeća, njihova potraživanja su kratkoročna. Sa druge strane, potraživanja imalaca obaveze je dugoročna. Investitori u obične akcije kompanije prvenstveno su zainteresovani za sadašnje i buduće zarade, kao i za stabilnost tih zarada i trenda. Interno, menadžment takođe koristi finansijsku analizu zbog unutrašnje kontrole, kao i osigravanje finansijskog stanja i uspešnosti preduzeća koje traže dobavljači kapitala. Sa stanovništa unutrašnje kontrole, menadžment mora da sprovodi finansijsku analizu da bi mogao uspešno da planira i kontroliše. Da bi mogao da planira budućnost, finansijski menadžer mora da proceni sadašnji finansijski položaj preduzeća i oceni. U izveštajne bilanse spadaju: bilans stanja i bilans uspeha kojima se iskazuje imovinsko stanje i poslovni uspeh ili neuspeh. Izveštajni bilansi sastavljaju se, ne samo kao godišnji bilansi, već i kao bilansi u kraćim vremenskim razdobljima u toku godine kao povremeni bilansi.
Bilans stanja i bilans uspeha su instrumenti sistematizovanja i uopštavanja informacija koje mere imovinsko stanje na određeni dan i uspeh poslovanja u određenom periodu nekog preduzeća, odnosno preduzetnika. Bilans stanja je finansijski izveštaj o stanju imovine, kapitala i obaveza na dan sastavljanja obračuna, odnosno na dan bilansiranja. Za razliku od bilansa stanja, bilans uspeha se sastavlja za određeni izveštajni period u kome su iskazani svi prihodi i rashodi i na osnovu njih utvrđen dobitak ili gubitak.
Bilans stanja
Bilans stanja sumira imovinu, obaveze i imovinu vlasnika preduzeća u određenom vremenskom trenutku, obično na kraju godine. Drugim rečima, bilans stanja predstavlja prikaz stanja sredstava i njihovih izvora na određeni dan, izražen u novcu. On je dvostrani prikaz sredstava preduzeća sa dva aspekta. Sredstva po funkciji ili nameni u procesu reprodukcije obrazuju aktivu, a izvori sredstava ( vlasništvo, pripadnost, poreklo ) obrazuju pasivu.
Na levoj strani, u aktivi, iskazuju se konkretna sredstva, sredstva po sastavu i funkciji, a na desnoj strani, u pasivi, iskazuju se izvori, tj. način pribavljanja ovih sredstava. Glavne kategorije sredstava koje se svrstavaju u aktivu su: stalna imovina (nematerijalna ulaganja, osnovna sredstva, dugoročni finansijski plasmani), zalihe, kratkoročna potraživanja i kratkoročni finansijski plasmani. Glavne grupacije izvora sredstava su: kapital (osnovni kapital, rezerve i neraspoređeni višak prihoda - dobitak), dugoročna rezervisanja i obaveze (dugoročne i kratkoročne).
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET