Evropski monetarni sistem | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Evropski monetarni sistem". Rad ima 13 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


FAKULTET ZA TRGOVINU I BANKARSTVO
„JANIĆIJE I DANICA KARIĆ“ BEOGARD
SEMINARSKI RAD
EVROPSKI MONETARNI SISTEM
(Predmet: Međunarodna ekonomija)
Doc. dr Dušica Z. Karić Aleksandra Vučelić 58/09
Beograd, Februar 2011. Godina
SADRŽAJ
UVOD ......................................................................................................... 3.
Nastanak Evropskog monetarnog sistema (EMS) ................................. 4.
Evropska monetarna unija i euro ……………………………………... 5.
EURO ……………………………………………………………... 5.
Evropska platna unija ………………………………………....…... 5.
Evropski monetarni sporazum ………………………………..... 5.
Monetarna unija ……………………………………………………6.
Evropska centralna banka …………………………………………….. 7.
Karakteristike Evropske centralne banke …………………...……. 8.
Uprava Evropske centralne banke ……………………………..…. 8.
Kriterijumi konvergencije …………………………………….………. 9.
EVROPSKI MONETARNI SISTEM-SRBIJA …………………….... 9.
Koliki će biti kurs evra u 2011. godini? ……………………………… 11.
ZAKLJUČAK ………………………………………………..……..…. 12.
LITERATURA ....................................................................................... 13.
UVOD
Evro je jedinstvena valuta za koju se opredelila Evropska monetarna unija (EMU) koju, za sada, čini 13 članica Evropske unije (EU), i to: Nemačka, Francuska, Irska, Finska, Belgija, Holandija, Luksemburg, Španija, Portugalija, Austrija, Italija, Grčka i Slovenija. Evro zoni nisu pristupili Velika Britanija, i Danska. Kao nastavak integracionih procesa zemalja Zapadne Evrope imamo i Evropski monetarni sistem (EMS).Osnovan je 1978. godine u Briselu, a počeo je da funkcioniše 1979. godine. Osnovni cilj EMS-a je bio da obezbedi monetarnu stabilnost i saradnju u okviru ovih zemalja, ali i da stabilizuje njihove intervalutarne odnose. EMS se zasniva na mehanizmu deviznih kurseva, a odstupanje koje je dozvoljeno od centralnih kurseva je 2,5%, osim za italijansku liru 6%. Centralne banke zemalja članica se obavezuju da intervenišu u slučaju prekoračenja ili pada deviznih kurseva iznad dozvoljenih odstupanja. Monetarna unija je privredni prostor sačinjen od više nacionalnih privreda koje su prihvatile jedinstveno merilo cene. Dakle, monetarna unija je valutno područje u okviru ekonomskog prostora s jedinstvenim tržištem – s jedinstvenim uslovima privređivanja, zaštitom I makroekonomskim ciljevima u kome važi jedna valuta. Teorijski, ovo može biti ostvareno na dva načina: proširivanjem jedne nacionalne valute na ceo integrisani privredni prostor (fiksnim paritetima nacionalnih valuta), ili uvođenjem nove zajedničke valute. EU se odlučila za ovo drugo rešenje. Ono što valja istaći jeste da, sa pojavom evra, zemlje članice EMU prelaze sa kontrolisano fluktuirajućeg na fiksno određeni kurs između evra i nacionalnih valuta. Što se tiče odnosa evro-valute država nečlanica, oni ostaju fluktuirajući i zavisni od kretanja ponude i tražnje na tržištu novca. Sama konverzija, recimo, nemačke marke (DEM) u francuski franak (FRF) se odvija posredstvom evra i postupak je nazvan triangulacija. Za ove transakcije banke ne zaračunavaju nikakvu proviziju, čime nestaje kategorija dobitak/gubitak na valutnim razlikama. Dakle, valutni rizik nestaje u okviru EMU, ali ne treba zanemariti rizike koji se javljaju na međunarodnom tržištu novca. Rizici oscilacija evra u odnosu na dolar, jen i funtu su još uvek prisutni.
Nastanak Evropskog monetarnog sistema (EMS)
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET