Finansijska revizija javnog sektora – osnova za aktivni poslovni ambijent | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Finansijska revizija javnog sektora – osnova za aktivni poslovni ambijent". Rad ima 20 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

Fakultet za uslužni biznis
Sremska Kamenica
Konsultativni centar Odžaci
III Predispitna obaveza iz predmeta:
Međunarodna finansijska revizija
Seminarski rad
Tema: Finansijska revizija javnog sektora – osnova za aktivni poslovni ambijent
Uvod
S obzirom na nerazvijenost naše privrede, predložena je skraćena edukacija, a uporedo sa razvojem javnog sektora, Udruženje računovođa i revizora će morati da izvrši temeljnu reviziju svoje politike.
FINANSIJSKA REVIZIJA JAVNOG SEKTORA – OSNOVA ZA AKTIVNI POSLOVNI AMBIJENT
Jedan od sektora koji danas prolazi kroz najznačajnije promene je javni sektor. Ove promene nastaju kao posledica privatizacije ključnih područja u privredi jedne zemlje, kao i konkurentskih pritisaka kroz aranžmane tipa konkurentskog tendera.
Doktrina i ideologija reforme novog javnog menadžmenta je u velikoj meri sužena, a faktor koji je doveo do sužavanja je razlika između privatnog i javnog sektora. Prethodno pomenutu razliku još više je zamaglila primena računovodstvenih normi privatnog sektora., što bi značilo da se računovodstvo pomerilo od pasivnog posmatranja i izveštavanja o promenama u raspodeli gotovine, ka analizi i planiranju budućih promena, što je stvorilo pretpostavke za započinjanje ogromnih promena u javnom sektoru i povezanim organizacijama.
Da bi vlada jedne države osigurala održivi privredni rast i društvenu stabilnost, ona mora ispuniti jedan od esencijalnih uslova – ona mora da lansira razumljiv skup međunarodnih računovodstvenih standarda za javni sektor (IPSAS), koji treba da omoguće komparaciju između različitih vlada, u različitim delovima sveta. Ipak IPSAS sistem nije svemoguć, ali što se tiče njih, jedno je sigurno – oni mogu na sasvim adekvatan način podržati promenu menadžmenta u javnom sektoru, kao i poboljšati postojeću praksu, te na taj način stvoriti pogodno tlo za reformu javnog sektora.747
Jedan od najvažnijih prioriteta Razvojne strategije kod nas je ubrzanje procesa privatizacije, koja predstavlja najbrži i najefikasniji način privlačenja stranih investicija u mnogo većem obimu.
U okviru reformskog scenarija, predviđenog od strane Razvojne strategije naše zemlje, prisutna je urgentna potreba za inostranim investicijama koje su nam neophodne i zbog povećanja zaposlenosti i zbog naglašene potrebe da tehnološki modernizujemo našu izraubovanu industriju, s osnovnim ciljem podizanja njene konkurentnosti na stranom tržištu. Međutim naša stvarnost je u potpunosti suprotna i sumorna.
Da bi se privukli strani investitori, potrebno je stvoriti poslovni ambijent koji bi bio privlačan za strane investitore. Takav poslovni ambijent bi kod nas vrlo lako, uz malo političke volje, mogao da se stvori.
Stvaranje takvog ambijenta čak predstavlja i neophodnost, jer strane investicije čine praktično jedini raspoloživ izvor i preduslov za ekonomski razvoj. Od svih stranih investicija, najpoželjnije su „green field“ investicije.
Razlog zbog kojeg je funkcija finansijske analize proširena sa analiza koju vrše država i njene institucije troše novac poreskih obveznika na analizu poslovanja javnih kompanija je činjenica da se javni fondovi prečesto zloupotrebljavaju.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET