Finansijska tržišta | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Finansijska tržišta". Rad ima 13 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


SADRZAJ:
Finansijsko trziste...................................................................-1-
Vrste finansijskih trzista........................................................-1-
Karakteristike trzista kapitala kod nas................................-3-
BELEX line.............................................................................-5-
BELEX15................................................................................-6-
BELEX sentiment..................................................................-8-
Osnovni elementi mikrostrukture sekundarnih tržišta.....-11-
LITERATURA......................................................................-15-
FINANSIJSKO TRŽIŠTE
Finansijsko tržište je organizovani tržišni prostor na kome se susreću ponuda i tražnja finansijskih novčanih sredstava i formira cena tržišne alokacije finansijskih sredstava. Finansijska ili tržišta kapitala predstavljaju jedan od četiri osnovna oblika tržišta – pored roba, rada i usluga. Tržišta posreduju između ponude i tražnje, što u slučaju finansijskih tržišta znači između štednje i ulaganja.
Za razliku od zelene pijace ili tržišta stanova, koja su postojala proteklih decenija, tržišta kapitala u Srbiji su nestala sa početkom Drugog svetskog rata i nije ih bilo tokom decenija komunističke diktature. Počela su da se obnavljaju tek krajem 1980-ih. Prethodnica današnje Beogradske berze osnovana je 1894. i nekoliko puta je menjala ime. Berza je prestala sa radom aprila 1941, a obnovljena je 1989. godine.
Iako su finansijska tržišta od vitalnog značaja za razvoj svake privrede, ona u Srbiji poslednjih godina beleže vrlo spor, nepotpun i vrlo prigušen napredak. Napredak je spor, zato što je i čitava srpska tranzicija spora. Nepotpun je zato što još uvek nema niza instrumenta koji postoje na standardnim finansijskim tržištima. A razvoj je prigušen zato što institucionalno okruženje, loša regulativa, visoke cene trgovanja, loše prakse rada i visoki porezi koče razvoj finansijskog tržišta.
Ovde će biti reči o osnovnim segmentima i nekim osnovnim problemima finansijskih tržišta. Najpre ću se osvrnuti na zakonska rešenja vezana za hartije od vrednosti, na delovanje aktera na finansijskom tržištu (berza, posrednici, fondovi), potom na monetarnu politiku, devizno poslovanje i sektore bankarstva i osiguranja. Kao što će iz analize moći da se vidi, regulativa na raznim poljima nije istog kvaliteta. Negde je bolja, a negde gora, pa su potrebne veće izmene ili potpuno nova rešenja. Oblastima gde ima više problema i više sugestija za izmene, posvetili smo više pažnje. Na kraju su navedene samo osnovne preporuke, dok se mnoge druge mogu naći širom teksta, u zavisnosti od teme koja je u pitanju.
VRSTE FINANSIJSKIH TRŽIŠTA
Novčano tržište
je ono tržište na kome se traže i nude kratkoročna novčana sredstva. Povezano je sa razvojem robne proizvodnje i robnog tržišta. Prvi oblik novčanih tržišta
realizuje se putem kratkoročnih kredita. Taj odnos postoje nedovoljan da bi se efikasno pratile potrebe za novcem u procesu reprodukcije.
Onda se javljaju vrednosni papiri koji obavljaju funkciju novca, uz održavanje likvidnosti. Posle obavljanje ove funkcije, ovaj papir se ponovo uključuje u tokove žiralnog novca. Savremeno novčano tržište predstavlja deo kreditnog sistema i osigurava bržu cirkulaciju posojećeg novca. Kratkoročni vrednosni papiri daju vlasniku pravo na raspolaganje kratkoročnom likvidnošću sredstava. To su jedini instrumenti novčanog tržišta koji se može pretvoriti u novac.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET