Finansijska tržišta i finansijski elementi | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Finansijska tržišta i finansijski elementi". Rad ima 8 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

VISOKA POSLOVNA ŠKOLA STRUKOVNIH STUDIJA
NOVI SAD
FINANSIJSKA TRŽIŠTA I FINANSIJSKI ELEMENTI
Seminarski rad
iz predmeta
OSNOVI EKONOMIJE
15/11TR
Ivana Bešlić
Novi Sad, april, 2012.
UVOD
U savremenoj ekonomiji, na novac se posmatra kao na najbitniji pokretač ekonomskih aktivnosti. Bez novca bi transakcije koje predstavljaju uobičajeno dnevno poslovanje bile potpuno nezamislive.
Novac igra ključnu ulogu svojim uticajem na funkcionisanje ekonomije kao celine, kao i na performansu finansijskih institucija i tržišta.
Promene u novčanoj masi i kreditima mogu da utiču na brzinu razvoja ekonomije, nivo zaposlenosti i stopu inflacije, a sve ovo može da utiče na vrednost kapitala koji poseduju pojedinci i institucije.
„Finansijska tržišta inkorporiraju brojne finansijske institucije i finansijske instrumente da bi povezala one koji nude i one koji potražuju finansijska sredstva, radi najefikasnije alokacije resursa i svođenja rizika na najmanju meru.“ ( J.Jednak, R.Tomić, 2011, str. 339 )
1. FINANSIJSKO TRŽIŠTE
Finansijsko tržište predstavlja organizovan prostor sa svim elementima neophodnim za njegovo funkcionisanje (vreme i pravila kupoprodaje) na kome se susreću ponuda i tražnja finansijskih sredstava. Finansijska tržišta su u osnovi ista kao i druge vrste tržišta; kupuje se, prodaje, pogađa i cenjka.
Na finansijskim tržištima preduzeća dolaze do sredstava neophodnih za svoje finansiranje. Povezuju se subjekti koji raspolažu viškovima finansijskih sredstava i subjekti kojima nedostaje novac. „Zahvaljujući mogućnostima prelivanja novčanih sredstava, finansijsko tržište omogućava ostvarivanje optimalnosti u alokaciji društvenih i privrednih resursa i skladnijeg razvoja subjekata privređivanja.“ ( N.Vunjak, 1995, str. 374 )
Na finansijskom tržištu nude se i traže zamene za robe i usluge, kao što su efektivni domaći i strani novac, hartije od vrednosti, potraživanja... U zavisnosti od ponude i tražnje, formira se i cena tih sredstava, koja je izražena putem kamatne stope. Ukoliko je najznačajniji cilj preduzeća održavanje tekuće likvidnosti, novčana sredstva se plasiraju na kratak vremenski period, pri čemu je i kamatna stopa značajno niža. Ukoliko se ponuda novčanih sredstava formira na duži vremenski period, tada se i kamatna stopa, kao i cena ponuđenih novčanih sredstava formira na višem nivou.
„Finansijska tržišta su milje u kome ljudi , privredni subjekti i državne institucije pribavljaju, direktno ili indirektno, novčana sredstva od štediša za svoje investicione projekte, odnosno upošljavaju slobodne kapacitete i sredstva radi najpovoljnije alokacije resursa, odnosno efikasnosti privređivanja. Prema tome, osnovna funkcija finansijskog tržišta je da na najefikasniji način usmeri novac i kapital prema sektorima privrede i stanovništva. „ ( J. Jednak, R. Tomić, 2011, str. 340 )
2. ELEMENTI FINANSIJSKO – TRŽIŠNOG SISTEMA
su: 1. Finansijska štednja
2. Finansijska aktiva
3. Finansijske institucije
2.1. Finansijska štednja
Štednja predstavlja deo dohotka čija se potrošnja odlaže za neki kasniji period. Sklonost ka štednji zavisi od velikog broja faktora, kao što su visina prihoda, životni standard, navike, stabilnost i drugo.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET