Finansijski menadžment | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Finansijski menadžment". Rad ima 21 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

FINANSIJSKI MENADŽMENT
1. Osnovi finansijskog menadžmenta – pojam i značaj finansijskog menadžmenta
Pojam finansijskog menadžmenta
Finansijski menadžment se može posmatrati dvojako, kao naučna disciplina i kao funkcija u preduzeću. Kao naučna disciplina finansijski menadžment se  razvio iz nauke o finansijama i proučava upravljanje finansijama u preduzeću. Tesno je povezan i sa drugim naučnim disciplinama a naročito sa računovodstvom i ekonomijom.
 Određivanje pojma finansijskog menadžmenta usko je povezano sa pojmom finansijskih odnosa. Šire određivanje finansijskih odnosa obuhvata proces reprodukcije u celini i u tom smislu finansijski menadžment se definiše kao komponenta finansijske  politike koja je usmerena na postizanje postavljenih ciljeva uz korišćenje odabranih instrumenata. Uže određivanje finansijskih odnosa kaže da oni ne obuhvataju ceo proces reprodukcije već samo stadijum raspodele pa se finansijski menadžment definiše kao celokupnost, metoda najbolje raspodele prihoda radi očuvanja i uvećanja privremeno slobodnih novčanih sredstava.
Kao naučna disciplina finansijski menadžment se bavi teorijom i metodama upravljanja novčanim tokovima u preduzeću, a kao funkcija preduzeća obuhvata aktivnosti koje se odnose na sticanje, finansiranje i upravljanje imovinom. Upravljanjem finansijama vrši se upravljanje novčanim tokovima preduzeća. 
Osim toga pojam finansijski menadžment prema našem terminološkom određenju podrazumeva i upravljački finansijski kadar koji je odgovoran za sprovođenje upravljačkih odluka.
Značaj finansijskog menadžmenta
Značaj finansijskog menadžmenta se ogleda u dve oblasti i to operativnom menadžmetu gde se izvršavaju finansijske odluke kao i u strateškom menadžmentu koji obuhvata planiranje, organizaciju, upravljanje finansijskim poslovima. Greške  finansijskog menadžmenta mogu da dovedu do negativnih posledica u oblasti upravljanja tehnologijama, resursima, kadrovima i dr.
U zemljama u tranziciji finansijski menadžment tek sada dobija pravi značaj.
Predmet finansijskog menadžmenta
Predmet interesovanja finansijskog menadžmenta bili su problemi finansiranja odnosno pribavljanja kapitala iz različitih izvora, odnosno problemi pravnih i finansijskih odnosa preduzeća i finansijskih institucija koje mu obezbeđuju kapital kao i finansijski instrumenti kojima se kapital pribavlja. Znači predmet interesovanja tradicionalnog pristupa bila je pasiva bilansa stanja preduzeća.
Krajem 50-tih godina prošlog veka došlo je do razvoja savremenog pristupa finansijskog menadžmenta. Dolazi do naglog ekonomskog rasta i brzih tehnoloskih promena. Porast značaja odgovornosti menadžera prema akcionarima i kreditorima, prema zaposlenima, prema dobavljačima, prema državi nastala je potreba za korišćenjem naučnih metoda u donošenju finansijskih odluka, odnosno nastala je potreba za daljim razvojem teorije finansijskog menadžmenta kao naučne discipline.
Za razliku od tradicionalnog pristupa finansijskog menadžmenta čiji je predmet bio samo pribavljanje kapitala, odnosno pasiva bilansa stanja savremeni pristup pored pribavljanja kapitala, razmatra njegovu upotrebu odnosno obuhvata i aktivu i pasivu bilansa stanja.
Savremeni pristup finansijskog menadžmenta prema Solomonu treba da pruži naučnu osnovu za odgovore na sledeća pitanja. Koju vrstu sredstva preduzeće treba da pribavi? Koliki ukupan obim sredstva preduzeće treba da ima? Kako potrebna sredstva treba da budu finansirana?
Finansijski ciljevi preduzeća
Glavni finansijski cilj preduzeća
Odlukom o finansiranju se definiše struktura finansiranja preduzeća to jest pribavljanja sredstava za pokriće svih obaveza preduzeća i to iz sopstvenih ili tuđih izvora. Dugoročni izvori finansiranja doprinose većoj rentabilnosti ulaganja i povećanju vrednosti akcija pod uslovom da su jeftini i da je obezbeđena optimalna kombinacija finansiranja.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET