Finansijsko planiranje | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Finansijsko planiranje". Rad ima 22 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

1.УВОД
Финнансијско планирање представља једну од основних функција финансијског менаџмента, заједно са финансијским организовањем, управљањем и одлучивањем, финансијским извештавањем и финансијском менаџмент контролом.
Под појмом планирања подразумева се једна од елементарних функција менаџмента. Планирањем се идентификује куда се жели ићи, зашто се тамо жели ићи, како ће се стићи, да ли је потребна кооперација и како ће се знати да ли је пут исправан или не. Финансијски планови су основни инструменти финансијске политике. Њима се пројектују текући и перспективни задаци пословне политике, односно текућа и будућа финансијска ситуација привредне организације (са становишта приманја и издаванја новчаних средстава) дужничко поверилачки односи , обим структуре финансијских токова, ликвидности, финансијска стабилност и финансијски положај фирме у друштевној репродукцији, укључујући и финансијско читње биланса стања биланса успеха.
Планирање представља фазу процеса управљања у којој се доносе одлуке о циљевима, програмима, плановима и стратегијама, којима се усмерава целокупна активност буџетске установе. Планирање је и динамички процес, којим се установа прилагођава унутрашњим и спољним променама. Установа планирањем, на основу анализе прошлости и сагледавања будућности, врши избор циљева и начина за њихово остварење путем планова, програма, стратегија итд.
Планирање се не ограничава на прогнозу будућих догађаја, већ претпоставља свесну организовану акцију да се будућност контролише. Планирањем буџетска установа настоји да у највећој могућој мери постане творац сопствене будућности.
Планови, као и циљеви, програми и стратегија су део исхода процеса планирања, па се самим тим планирање не може свести искључиво на израду планова. Основна је грешка ако се планирање своди искључиво на средство или метод управљања, односно на техничку израду финансијског плана, с обзиром на то да је само планирање примарна фаза и суштина процеса управљања.
2.ОСНОВЕ ФИНАНСИЈСКОГ ПЛАНИРАЊА
Ефикасносност финансијског менаџмента је повезана са прогнозирањем и програмирањем што је увек нераскидиво повезано са доношењем одлука.
Коришћење прогнозе и програмирања подразумева правилан избор метода у складу са циљем прогнозе, обимом и карактеристиком информација са којима се располаже.
Коришћење научно-образовних правила расхода ресурса.
Верификација резултатапрогнозе чиме се смањује могућност грешака у практичној примени.
Финансијско планирање представља вид исказивања разних врста планова у вредносним показатељима. Функције планирања су информативно- координирајуће функције односно на бази информација о финансијском пословању предузећа координирају се све финансијске активности у процесу доношења кључних финансијских одлука.
Послови финансијског планирања обухватају израду средњорочних (месечних, кварталних, годишњих, петогодишњих) и дугорочних финансијских планова, утврђивање планова мтеријалних трошкова и амортизације, планова реализације, планова прихода и расхода, планова инвестиција, кредитних планова и разних предрачуна.
Текући и краткорочни финансијски планови доносе се обично за годину дана и садрже основне елементе и захтеве за финансирање у текућој години. Средњорочни финансијски планови синтезују план развоја и план финансирања у петогодишњем периоду. Дугорочни финансијски планови односе се, по правилу, на стратегију развоја за период од десет и више година.
У оквиру финансијског планирања јављају се краткорочни финансијски планови или планови ликвидности и дугорочни фнансијски планови или планови инвестирања. Уже краткорочно финансијско планирање бави се предвиђањем усклађивања прилива и одлива новчаних средстава. Планом новчаних токова обухваћени су: стање новчаних средстава на почетку године, токови прилива и токови одлива новчаних средстава и стање новчаних токова на крају године. У ширем краткорочном финансијском плану предвиђају се постојеће и наступајуће обавезе, потребна средства, расположива средства и извори додатних финансијских средстава. У дугорочном финансијском плану исказују се извори средстава и њихово враћањеизворим.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET