Globalizacija | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Globalizacija". Rad ima 25 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

Увод
Развијени свет носилац је процеса глобализације и управо је он најбоље искористио актуелне глобалне околности. Развојем информатичке и комуникацијске технологије свет је постао јединствени , а веза између два субјекта у различитим деловима света неретко се остварује у року од неколико минута. Стварање господарских и политичких интеграција у узрочно- последичној је вези с процесом глобализације. Сведоци смо растуће међузависности између држава широм света и одвијања низа независних процеса који се догађају и обухватају државе, регионе, читав свет. Овај сплет свих односа којима се повезују бројни људи на државном, регионалном нивоу , па и цивилизације – у разним областима, временима, при различитим брзинама одвијања, с тенденцијом свеобухватности, али и ширења и код оних процеса који су већ постали глобални- називамо глобализацијом.
Многи аутори глобализацију своде на процесе који се одвијају у светској привреди, а временски је смештају у раздобље од средине седамдесетих или чак од средине осамдесетих година. Међутим, глобализација се одвија у мноштво области, а прва глобализација десила се врло давно и одвија се врло дуго, што значи да глобализација није настала, односно није продукт овог времена.
Ако је тачна теза да се људска врста прво појавила на једном месту тј. у једном региону и да се онда у таласима миграција раширила на још пет континената, онда прву глобализацију у историји људског рода представљају управо те миграције.
Прва глобализација је била демографска .Друга у историји, а прва међу новијим била је саобраћајна глобализација, а до ње је дошло када је пронађено пловило које је могло остварити дугу пловидбу – велики једрењак. Саобраћајна глобализација омогућила је глобализацију у целом низу других области - трговини, култури, технологији, али и глобализацију многих заразних болести.
Следећи значајан корак представљала је глобализација у комуникацијама коју је омогућио проналазак телеграфа, а касније: радиа, телефона, телевизије и компјутера који су истовремено значили и информатичку глобализацију. Данас смо близу могућности да сва знања тј. све информације постану доступне сваком човеку .
1. Дефиниција глобализације
Глобализација је један релативно нови израз за неке старе процесе коју су раније само другачије називали. Тако нпр. као синониме за глобализацију могли бисмо поменути 'универзализацију', 'интернационализацију'...Глоблозација потиче од француске речи 'глобал', што значи целовитост, свеукупност. Појам глобализације може се схватити и дефинисати на различите начине. Једно дефинише глобализацију као позитиван и оптимистичан процес који доноси развитак технологије, проширење тржишта, већи профит, лагоднији живот, знанствени напредак, распад диктаторских режима и ужитак потрошње (дакле, као нужност повезивања света без националних граница).
Друго дефинише глобализацију као нужно зло, превласт SAD-а и EU-е у свим аспектима живота: економији, политици, култури (дакле као облик колонијализма и империјализма над малим народима). Клаић о глобализацији каже: 'Основно обележје садашњег друштвеног живота и стања земаља је присуство међузависности. Међузависност и глобална распрострањеност на широком простору позната је као глобализација.'
'Глобализација је назив за претварање света у јединствен простор'
A. Gidens: “Глобализација може бити дефинисана као интензификација друштвених односа који повезуј удаљена места на начин да су локални догађаји обликовани догађајима који су се одиграли километрима далеко и више вера.”
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET