Holističke promene u marketingu kao determinanta privrednog razvoja Srbije | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Holističke promene u marketingu kao determinanta privrednog razvoja Srbije". Rad ima 17 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

Univerzitet MEGATREND Beograd
HOLISTIČKE PROMENE U MARKETINGU KAO DETERMINANTA PRIVREDNOG RAZVOJA REPUBLIKE SRBIJE
Apstrakt
Ključne reči: Srbija, privreda, razvoj, marketing, holističke promene, Vlada Republike Srbije, organizacije, pozicioniranje, teorijska i praktična znanja.
Key words: Serbia, economy, development, marketing, holistic changes, The Serbian government, organizations, positioning, theoretical and practical knowledge.
1. UVOD
«Budućnost nije pred nama. Ona se već dogodila. Nažalost, nije podjednako raspoređena među organizacijama, delatnostima i narodima» [prema 1, str. 10]. Uspešne zemlje, privrede, organizacije i pojedinci razlikuju se u odnosu na neuspešne po sposobnosti brzih i efektivnih promena u skladu sa zahtevima potrošača, tehnologije i globalne konkurencije, odnosno po marketinškoj orijentaciji i inovacijama [adaptirano prema 2]. U skladu sa navedenim, u ovom radu naglašava se neophodnost i značaj holističkih promena u marketingu na nivou Vlade Republike Srbije, fakulteta, organizacija i pojedinaca. Promene u marketingu su jedna od determinanti privrednog razvoja Republike Srbije.
Nivo razvijenosti i imidž zemlje rezultat su komplementarnog dejstva marketing orijentisanosti i aktivnosti na nivou vlade, fakulteta, organizacija i pojedinaca. S obzirom na promene u okruženju, potrebne su sledeće promene u marketingu:
na nivou vlade – definisanje i primena strategije pozicioniranja Republike Srbije (na osnovu prethodno definisane strategije razvoja diversifikovane privrede);
na nivou fakulteta – povećanje potrebnih teorijsko-praktičnih znanja nastavnika i studenata za razvoj diversifikovane privrede Republike Srbije;
na nivou organizacija – prihvatanje marketinške orijentacije;
na nivou pojedinaca – sticanje znanja i kontinualno usavršavanje u izabranoj (i/ili preferiranoj) oblasti [adaptirano prema 3].
2. PROMENE NA NIVOU VLADE REPUBLIKE SRBIJE U OBLASTI MARKETINGA
Vlada Republike Srbije može da doprinese privrednom razvoju definisanjem i primenom strategija diversifikovane privrede i pozicioniranja Republike Srbije.
Kao posledica globalizacije, sve zemlje međusobno konkurišu za pažnju, poštovanje i poverenje potencijalnih potrošača, investitora, turista, medija i vlada drugih zemalja. Osnove pozicioniranja i faktori koji utiču na imidž zemlje [adaptirano prema 4] su:
izvoz - Imidž zemlje je rezultat ekonomskih, geografskih karakteristika, istorije, umetnosti i muzike, imidža poznatih građana i drugih karakteristika [prema 5]. Imidž zemlje porekla proizvoda i percepcije stanovnika drugih zemalja o snazi posmatrane zemlje u pogledu nauke i tehnologije utiču na izvoz (iz posmatrane zemlje). Imidž zemlje porekla proizvoda utiče na spremnost potrošača da aktivno istražuju ili izbegavaju proizvode određenih zemalja [prema 4]. Rezultati istraživanja potvrđuju da 70 posto kompanija smatra da imidž zemlje porekla proizvoda značajno utiče na odluke potrošača o kupovini proizvoda. Postoje brojni stereotipi o zemljama koji usmeravaju percepcije potrošača, na primer, nemački inženjering, francuski stil, italijanska hrana itd. [prema 6]. Dakle, potrošači imaju određene predstave i percepcije o zemljama koje utiču na njihove odluke o kupovini, bez obzira da li zemlja ima i sprovodi strategiju pozicioniranja. Potrebno je istraživanje aktuelnog imidža i promene u pravcu stvaranja i održavanja željenog imidža.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET