Indirektni porezi | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Indirektni porezi". Rad ima 15 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


SEMINARSKI RAD
INDIREKTNI POREZI
Istočno Sarajevo, oktobar 2010.
SADRŽAJ
UVOD 3
1. POREZ NA PROMET 4
2. POREZ NA DODANU VRIJEDNOST 6
2.1. Porez na dodanu vrijednost u Bosni i Hercegovini 8
2.2. Porez na dodanu vrijednost u Evropskoj Uniji 9
3. CARINE 10
4. AKCIZE 13
ZAKLJUČAK 14
LITERATURA 15
UVOD
Indirektni porez (engl. indirect tax, njem. indirekte Steuer) je posredan, neizravan porez na dobra i usluge što se ubire indirektno preko posrednika – uvoznika, proizvođača ili prodavača. Cilj indirektnih poreza može biti ubiranje prihoda (porez na promet, porez na dodanu vrijednost, akcize, carine), ili zaštite (neke vrste carina).
Konačni učinak direktnih poreza ovisi o mjeri u kojoj porezni obveznici mogu prevaliti teret poreza povećanjem cijene proizvoda na konačnog potrošača ili sniženjem cijena što ih plaćaju za proizvodne usluge. Ukoliko nije riječ o dobrima čija se potrošnja povećava s porastom dohotka, indirektni porezi su obično regresivni, tj. uglavnom padaju na teret ljudi s nižim dohocima.
Selektivno nametnuti indirektni porezi i povremene promjene pojedinačnih stopa utječu i na način potrošnje i proizvodnje. Stoga se često zagovara opći, neselektivni porez na promet ili porez na dodanu vrijednost s jedinstvenom stopom.
Prednosti indirektnih poreza su:
Predstavljaju izdašne i elastične poreze,
Najveća prednost je što su anonimni
Sa psihološkog aspekta su puno prihvatljiviji.
Nedostaci indirektnih poreza:
Tvrdi se da su nesocijalni
Nestabilniji su od direktnih
Prednošću indirektnih u odnosu na direktne poreze smatra se činjenica da su psihološki prihvatljivi jer su “nevidljivi”, da su elastičniji jer su vezani na promet, te da su lakši za ubiranje jer traže manje administracije. Istovremeno, drži se da su neravnomjerniji, pa i nepravedniji, te da su osjetljiviji na konjunkturna kretanja pa mogu dovesti do smanjenja državnih prihoda.
POREZ NA PROMET
Porez na promet je glavni, reprezent indirektnih poreza. 1342. godine u Španiji se zove „alcabala”. Porez na promet nestaje u svijetu i ponovo se pojavljuje nakon Prvog svjetskog rata. Sjedinjene američke države ovaj porez uvode u periodu 1929 – 1932. godine, a Velika Britanija i Švajcarska ga uvode uoči Drugog svjetskog rata. Porez na promet je vrsta indirektnih poreza na promet roba, usluga, nekretnina i prava u njihovoj kupoprodaji.
Porez na promet propisuje se postotkom na cijenu dobra (ili usluge) koje se razmjenjuje. Općenito ga plaća kupac pri svakoj kupovini robe, ali je prodavac odgovoran za njegovo prikupljanje i uplaćivanje državi. Porez na promet indirektan je porez jer ga ne snosi onaj ko ga plaća. Naime, porez na promet za potrošača poreznoj upravi uplaćuje trgovac koji taj porez ne snosi već ga u plaćenoj cijeni snosi kupac. Taj se porez često smatra regresivnim jer teret poreza teže pada, proporcionalno gledano, poreznim obveznicima (tj. konačnim platcima poreza) s nižim dohocima.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET