Indirektni porezi – porezi iz rashoda | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Indirektni porezi – porezi iz rashoda". Rad ima 11 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

BANJA LUKA COLLEGE
BANJA LUKA
Miloša Obilića 30.
SEMINARSKI RAD
IZ
FINANSIJA I FINANSIJSKOG PRAVA
Indirektni porezi – porezi iz rashoda
Banja Luka, Maj 2006
Sadržaj:
Uvod 3
Indirektni porezi 3
Uprava za indirektno oporezivanja BiH 4
Porez iz rashoda odnosno porez na potrošnju 6
Akcize 6
Fiskalni monopoli 7
Porez na promet 7
Svefazni porez na promet 8
Jednofazni porezi na promet 8
Porez na promet u sferi proizvodnje 8
Porez na promet u trgovini na malo 9
Zaključak 9
Literatura 10
UVOD
U savremenom svijetu porezi su osnovni i najznačajniji instrument javnih prihoda za zadovoljenje opštih-društvenih potreba. Između 80-90% izvornih prihoda kroz različite oblike poreza država prikuplja sredstva za alimentiranje javnih potreba.
Kao oblik prihoda države, porezi doživljavaju razvoj tek u kapitalizmu. Iz perioda liberalnog kapitalizma treba dati na prvom mjestu objašnjenje oporezivanja francuskog teoretičara Paul Leroy Beaulieu koji stoji na stanovištu da porez predstavlja "učešće svakog građanina u državnim teretima svih vrsta na bazi nacionalne solidarnosti". Prema koncepcijama ekonomskog liberalizma, porezi predstavljaju obavezna davanja bez odgovarajuće protunaknade javno-pravnih tijela u cilju pribavljanja sredstava za pokriće rashoda.
Opšte karakteristike poreza su: u osnovi poreza leži prinuda; porez predstavlja davanje bez direktne protunaknade; porez predstavlja takav prihod kod kojeg nije unaprijed utvrđena svrha za koju će se upotrijebiti; naplaćuju se isključivo u novcu, samo izuzetno u naturi; orijentisani su prema vanfiskalnim ciljevima.
Prilikom razmatranja osnovnih karakteristika prihoda savremene države istaknuto je da u najvećem broju zemalja porezni prihodi predstavljaju osnovni vid prihoda. Pribavljanje finansijskih sredstava državi i drugim tijelima usko je vezano za sam pojam poreza. Ovo je tzv. fiskalni cilj oporezivanja, koji je dugo vremena dominirao u poreskoj politici.
Pored fiskalnog cilja u savremenim finansijama porez predstavlja efikasan instrument politike državi i u ostvarenju ekonomsko-političkih i socijalno-političkih zadataka kao i drugih zadataka. Ostvarenje fiskalnog cilja oporezivanja predstavlja realizaciju samo jednog od ciljeva oporezivanja, koji se u principu postavljaju pred poreznu politiku.
INDIREKTNI POREZI
'Indirektni porez (engl. indirect tax, njem. indirekte Steuer) je posredan, neizravan porez na dobra i usluge što se ubire indirektno preko posrednika – uvoznika, proizvođača ili prodavača. Cilj indirektnih poreza može biti ubiranje prihoda (porez na promet, porez na dodanu vrijednost, akcize, carine), ili zaštite (neke vrste carina).' Odnosno, ako se poreska snaga manifestuje u vidu potrošnje, radi se o posrednim ili indirektnim porezima.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET