Investicioni fondovi | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Investicioni fondovi". Rad ima 15 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

Садржај
Увод ............................................................................................................ 3
1. Историјски развој инвестиционих фондова ....................... 4
2. Карактеристике инвестиционих фондова ........................... 5
3. Врсте инвестиционих фондова ............................................ 6
4. Значај и предности улагања у инвестициони фонд ........... 9
5. Организација и управљање инвестиционим фондовима . 10
6. Сигурност и ризици ............................................................ 12
7. Трошкови при инвестирању у инвестиционе фондове ... 13
8. Принос и проспект фонда .................................................. 14
Закључак ................................................................................................... 15
Литература ................................................................................................ 16
Увод
Инвестициони фондови су институције колективног инвестирања у оквиру којих се прикупљају новчана средства. Прикупљена новчана средства фонда се улажу у различите врсте имовине, у складу са инвестиционим циљевима наведеним у проспекту, ради остваривања добити и смањења ризика улагања.
Имовина инвестиционог фонда је у власништву чланова инвестиционог фонда, и то сразмерно њиховом учешћу у фонду и одвојена је од друштва за управљање тим фондом. Пословање инвестиционих фондова је регулисано Законом о инвестиционим фондовима, а надзор друштава за управљање врши Комисија за хартије од вредности.
Улагањем наших средстава у инвестициони фонд омогућен нам је једноставан приступ тржишту капитала, а нашим средствима управљају искусни и овлашћени стручњаци. Улагањем у већи број хартија од вредности, портфолио менаџер диверсификује портфолио и тиме смањује ризик улагања. Предност улагања у инвестициони фонд је и што, у сваком тренутку, можете повући наша средства. Принос који можемо остварити улагањем у инвестициони фонд је обично виши него принос који бисте остварили неким конвенционалним обликом штедње.
Историјски развој инвестиционих фондова
Инвестициони фондови или инвестиционе компаније су институционални инвеститори који интензиван развој остварују од друге половине осамдесетих година двадесетог века. Неке претече инвестиционих фондова настале су још у деветнаестом веку . Прве инвестиционе компаније представљале су фондове затворене структуре . У Бриселу , 1822. год , холандски краљ Виљем је оформио први инвестициони фонд . Првобитна намера је била да се омогуће мале инвестиције у страним државним зајмовима . Почетком шездесетих година слични инвестициони фондови формирани су у Енглеској и Шкотској, да би почетком двадесетог века постали веома популарни и у САД . Њихова експанзија нарочито је кулминирала двадесетих година када је креиран велики број затворених фондова оптерећен дугом и преференцијалним акцијама у намјери да се задовоље шпекулативни интереси . Крах тржишта 1929. год. уништио је многе од њих.
Први отворени инвестициони фондови своје корјене вуку такође из деветнаестог века.
Први модерни отворени фонд био је Массацхусеттс Инвесторс Труст који је формиран 1924. год. са портфолиом од 45 акција и активом од 50.000 долара.Ови фондови карактеристицни су по томе сто су у инвестирање и инвестиционе компаније увели новине које се огледају у континуираном продавању нових акција и откупљивању акција које увјек могу бити продане по тренутној вриједности активе фонда. Велика економска криза прекинула је експанзију отворених фондова да би популарност поново стекли у четрдесетим и педесетим. 1940. год. било је мање од 80 фондова у САД са укупном активом од 500 милиона долара. Двадесет година касније постојало је 160 фондова са активом вредном 17 милијарди долара. Права експанзија је уследила средином осамдесетих година када се формирају фондови који не почивају само на акцијама већ и другим финансијским инструментима.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET