Istorijat NBS | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Istorijat NBS". Rad ima 12 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

SADRŽAJ:
Uvod……………………………………………………………………………2
Razvojni put domicililnog bankarstva………………………………………….3
Razvoj Narodne banke Srbije…………………………………………………..5
Izgradnja Narodne banke Srbije………………………………………………..7
Narodna banka Srbije danas…………………………………………………….9
Literarura………………………………………………………………………12
UVOD
Razvoj domicilnog bankarstva zavisio je od društveno – političkog uredjenja zemlje, svojinskih odnosa, karaktera vlasti, proizvodnih odnosa i raspodele društvenog proizvoda. Stoga razvojni put domicilnog bankarstva ima svoje specifičnosti u odnosu na zemlje tržišne ekonomije.
Činjenica je, da su istorijski razlozi i društveno – ekonomski odnosi imali uticaj na opšte stanje okruženja i promene u sferi bankarstva. Prva periodizacija razvoja domicilnog bankarstva se pojavljuje u drugoj polovini XIX veka kada je 1883. godine osnovana ”Privilegovana banka Kraljevine Srbije” i to kao emisiona banka. Pored osnivanja emisione banke, osnovan je jedan broj bankarskih ustanova i to u razvijenim urbanim sredinama (gradovima).
RAZVOJNI PUT DOMICILNOG BANKARSTVA
Razvoj bankarstva na domaćem terenu se može podeliti u tri etape:
Prva etapa – se odnosi na razvoj bankarstva u vreme Kraljevine Srbije i u vreme prve Jugoslavije (sve do završetka Drugog svetskog rata
Druga etapa – se odnosi na razvoj bankarstva od formiranja druge Jugoslavije (1945. godine) pa do uspostavljanja trece Jugoslavije 1992. godine.
Treca etapa - se odnosi na razvoj bankarstva od formiranja treće Jugoslavije pa do današnjih dana.
Karakteristike razvojnih etapa su, da iste obuhvataju i prostorno i suštinski različitu sadržinu i strukturu bankarskog sistema.
Prvu etapu razvoja domicilnog bankarstva karakteriše, državno i privatno bankartsvo uz prisustvo emisione (centralne) banke. Banke su formirane prema privrednim delatnostima i obliku prikupljanja i plasiranja kapitala. U tom periodu dominantne su bile:
Trgovačka banka
Privilegovana agrarna banka
Državna hipotekarna banka
Poštanska štedionica
Zanatska banka
U drugoj etapi razvoja stvara se socijalističko Jugoslovensko bankarstvo. U tom periodu izvršena je reorganizacija jugoslovenskog bankarskog sistema. Donošenjem uredbe o likvidaciji privatnih kreditnih ustanova (1949 god.) prestalo je da radi 819 privatnih banaka, od čega je 95 konfiskovano, 720 likvidirano i 4 nacionalizovano. Njihova aktiva i pasiva prenesena je na Narodnu banku Jugoslavije. Odmah posle Drugog svetskog rata formiraju se po republikama zemaljske banke koje se nazivaju privrednim bankama. One prikupljaju slobodna novčana sredstva, odobravaju kredite za finansiranje izgradnje određenih objekata bez obaveze vraćanja kredita. Donošenjem Zakona o Narodnoj banci Jugoslavije marta meseca 1965. Godine izvršene su radikalne promene u bankarskom sistemu jugoslavije. Povećana je funkcija banaka u procesu kreditiranja proširene reprodukcije, ograničena je uloga društveno – političkih zajednica u finansiranju investicija, otvoren je proces decentralizacije banaka, stvoreni su uslovi za okrupljavanje banaka i smanjenja mreža bankarskih organizacija. Kreditnim i drugim bankarskim poslovima bavile su se samo poslovne banke i Narodna banka Jugoslavije.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET