Istraživanje - Kako deca mlađeg školskog uzrasta procenjuju osobine učitelja | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Istraživanje - Kako deca mlađeg školskog uzrasta procenjuju osobine učitelja". Rad ima 12 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

Универзитет у Крагујевцу
Педагошки факултет у Јагодини
КАКО ДЕЦА МЛАЂЕГ ШКОЛСКОГ УЗРАСТА ПРОЦЕЊУЈУ ОСОБИНЕ УЧИТЕЉА
- пројекат истраживања -
ментор: студент:
проф. Владимир Станојевић Марија Антонијевић 09/04
Јагодина, 2008.
САДРЖАЈ
1.Увод……………………………………………………………………………….....3
2.Теоријски приступ проблему……………………………………………………..3
2.1. Дефинисање основних појмова………………………………………………......3
2.2.Одлике учитељског позива……………………………………………………......3
2.3.Улога учитеља……………………………………………………………………...4
2.4.Особине учитеља и његова васпитна оријентација………………………….......6
3. Методологија истраживања……………………………………………………...7
3.1.Предмет истраживања………………………………………………….……….....7
3.2.Циљ истраживања……………………………………………………….………....7
3.3.Задаци истраживања…………………………………………………….………....8
3.4. Хипотезе истраживања………………………………………………….………...8
3.5.Методе, технике и инструменти истраживања………………………….…….....8
3.6.Узорак истраживања……………………………………………………….…...….9
3.7.Статистичка обрада података……………………………………………….…......9
4.Литература…………………………………………………………………….…....10
5.Прилози…………………………………………………………………………..….11
Прилог 1. Упитник за ученике …………………………………………………….....11
1.УВОД
У васпитно-образовној пракси одавно се постављало, а и данас се поставља, питање како препознати доброг учитеља. Сви се слажу да пуко гледање у самог учитеља није најбољи пут да се добије задовољавајући одговор на постављено питање. Ако се изузму продорне очи учитеља и осмех око усана, ниједна друга спољна карактеристика не може да укаже на то шта чини доброг учитеља. Добри учитељи могу бити и жене и мушкарци, и стари и млади, и мршави и дебели. Добар учитељ се најлакше препознаје у процесу васпитно-образовног рада, нарочито кроз карактер интерперсоналних односа у школи.
Учитељ је био и остао, и као личност и као стручњак, предмет истраживања многих наших и страних истаживача. Истраживан је са разних становишта, са становишта ученика, родитеља, наставника и других фактора. О учитељу су писали филозофи, педагози, психолози, социолози, књижевници …
Сви се слажу да је учитељ један од најважнијих фактора у развоју детета, да има снажан утицај на понашање, на њихову вољу и мотивацију, симпатију и несимпатију, комуникацију у процесу учења, ментално здравље ученика.
2.ТЕОРИЈСКИ ПРИСТУП ПРОБЛЕМУ
2.1. Дефинисање основних појмова
„Учитељ је високообразован стручњак са завршеним учитељским факултетом, чија је функција да остварује циљеве и задатке васпитно-образовног рада у прва четири разреда основне школе.“ (Поткоњак, Никола и сарадници, 1996., 9)
2.2. Одлике учитељског позива
Рад са децом узраста од седам до једанаест година, значи, у периоду разредне наставе, изузетно је сложен и тежак посао; подразумева, поред доброг познавања уже струке, познавање и контролу бројних чинилаца о детету и његовом развоју. Од учитеља се очекује да у свим сегментима прати и подстиче развој свих потенцијала детета. Од њега се тражи да познаје законитости развоја овог узрасног периода и да, у вези с тим, поседује висок степен педагошко-психолошке и дидактичко-методичке културе и ставља је, на научним основама, у службу остваривања постављених циљева и задатака разредне наставе, односно у службу максималног развоја свих остварених и могућих потенцијала ученика као индивидуе и друштвеног бића.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET