Javno preduzeće | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Javno preduzeće ". Rad ima 12 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

Univerzitet u Beogradu, Ekonomski fakultet
Seminarski rad iz Ekonomike preduzeća
Javno preduzeće
Beograd, 2010.
Sadržaj:
Pojam i vrste javnih preduzeća................................3
Delatnosti javnih preduzeća.....................................5
Značaj i neophodnost osnivanja javnih preduzeća....6
Regulacija javnih preduzeća...................................7
Efikasnost javnih preduzeća...................................9
Zaključna razmatranja u vezi javnih preduzeća.....11
Uvod
Fenomen javnih preduzeća je veoma značajan za sve savremene privrede, zato je primio veliku pažnju u ekonomskoj literaturi. Zbog raznovrsnosti oblika u kojima se javljaju, pri razmatranju javnog preduzeća, potrebno je pre svega definisati pojam i vrste javnih preduzeća. Zatim je važno odrediti kojim se delatnostima, javna preduzeća, bave, kao i njihov značaj i neophodnost osnivanja. Zbog specifičnosti ovog oblika preduzeća, ona su i predmet posebnog zakonskog regulisanja, uz korišćenje određenih instrumenata kojima se utiče na njihovo poslovanje. Na kraju treba ispitati efikasnost ovih preduzeća sa ekonomske tačke gledišta.
Pojam i vrste javnih preduzeća
Javno preduzeće je preduzeće koje obavlja delatnost od opšteg interesa, a koje osniva država, odnosno jedinica lokalne samouprave.
Razlike koje postoje između raznih zemalja, raznih delatnosti, kao i različite osobine javnih preduzeća tokom vremena, dodatno su otežale pokušaje da se precizno definiše pojam javnog preduzeća. Imajući u vidu ove razlike, javna preduzeća se na najopštiji način mogu definisati kao preduzeća čije se osnivanje i funkcionisanje može dovesti u vezu sa javnim (opštim) interesom i u kome javna vlast (država) u potpunosti ili delimično obavlja ulogu preduzetnika.
Najbitnije karakteristike javnih preduzeća je da se ona osnivaju sa ciljem da proizvode i alociraju dobra koja su od vitalnog značaja za odrađeno društvo, kao i da je njihovo poslovanje u javnom interesu. Sledeća karakteristika ovih preduzeća je da su ona najčešće u privilegovanom položaju, koji im omogućava država ili da imaju svojstva prirodnog monopola. Takođe bitno je napomenuti da su javna preduzeća predmet posebne zakonske regulacije. Pojmovi „esencijalna dobra“ i „javni interes“ su nedovoljno precizni, pa se u zavisnosti od političkih sistema i ciljeva vlasti, javlja razlika u zastupljenosti javnih preduzeća u privredama različitih zemalja.
Javna preduzeća su najčešće u položaju prirodnog monopola, koji su uslovljeni nedostacima tržišnih mehanizama kod nekih delatnosti. Ovaj oblik se javlja kada tehnologija proizvodnje uzrokuje visoke fiksne troškove, dok se dugoročni ukupni prosečni troškovi smanjuju paralelno s povećanjem obima  proizvodnje pa tada, takav sektor ima stalno rastuće prinose na obim. U tim uslovima, jedan proizvođač će biti u stanju da opslužuje celo tržište, sa nižim troškovima nego bilo koja druga dva, samim tim će konkurencija biti ekonomski neracionalna i u pojedinim slučajevima i tehnički neizvodljiva (duplo kopanje gasovodnih i vodovodnih instalacija). Kako bi se obezbedila snabdevenost celog društva, dobrima koja su proizvod ovih delatnosti, najbolje je da ona budu u državnom, tj. u javnom vlasništvu. Zbog značaja za društvo, s jedne strane i monopolskog položaja, sa druge, javna predzeća zahtevaju posebne oblike regulisanja ovih preduzeća.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET