Javno privatno partnerstvo | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Javno privatno partnerstvo". Rad ima 21 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

UNIVERSITY OF KRAGUJEVAC
TECHNICAL FACULTY - ČAČAK
УНИВЕРЗИТЕТ У КРАГУЈЕВЦУ
ТЕХНИЧКИ ФАКУЛТЕТ-ЧАЧАК
Smer: Preduzetnički menadžment
Predmet: Osnovi preduzetništva
Seminarski rad
Javno privatno
partnerstvo
Čačak, decembar 2009.
Sadržaj:
UVOD…………………………………………………………………………………3
DEFINICIJA I KLASIFIKACIJA JPP……………………………………………4
OUTSOURCING……………………………………………………………………6
RAZLOZI ZA PJP…………………………………………………………………..8
CILJEVI USPEŠNIH JP PARTNERSTAVA…………………………………….9
KARAKTERISTIKE USPEŠNIH PARTNERSTAVA…………………………..9
GLAVNI NEDOSTACI U STVARANJU JPP-A……………………………....11
FAKTORI KOJI PRIDONOSE JAVNOM PARTNERSTVU………………..12
ZAKLJUCAK…………………………………………………………………….14
LITERATURA…………………………………………………………………...15
UVOD
POJAM JAVNOG PRIVATNOG PARTNERSTVA
Javno-privatno partnerstvo
Javno privatno partnerstvo (JPP ili engl. PPP) je zajedničko, kooperativno delovanje javnog sektora s privatnim sektorom u proizvodnji javnih proizvoda ili pružanju javnih usluga. Cilj javno privatnog partnerstva je ekonomičnija, delotvornija i uspešnija proizvodnja javnih proizvoda ili usluga u odnosu na tradicionalan način pružanja javnih usluga. Međutim, diskusija oko sveobuhvatne definicije pojma «javno privatno partnerstvo» nije zaključena, obzirom da se JPP javlja u različitim područjima javne uprave, u različitim oblicima, s različitim rokom trajanja i s različitim intenzitetom.
Istorijat javno-privatnog partnerstva
Javno-privatno partnerstvo kao model poznato je iz doba Rimskog carstva, koji se javljao kroz izvođenje javnih radova na izgradnji luka, tržnih centara, javnih kupatila. Ovaj oblik udruživanja se ponovo nakon Rimskog carstva javlja u 16 i 17 veku, da bi ekspanziju doživelo ponovo u 19 veku, kroz javne radove na izgradnji železnica, ili kroz pružanje komunalnih usluga.
Početkom 90-tih godina prošlog veka zemlje Evropske unije su prihvatile javno-privatno partnerstvo radi podsticanja svoje privrede, kao i bržeg razvoja infrastrukture i javnih usluga. Francuska je bila prva zemlja Evropske unije koja je primenila modele javno-privatnog partnerstva, a zatim su sledile i druge zemlje Evropske unije.
70-tih i 80-tih godina prošlog veka učešće privatnog sektora u projektima javne infrastrukture, poznatog pod nazivom BOT, počinje se upotrebljavati u azijskim državama. Tako je 70-tih godina izgrađen prvi tunel po sistemu BOT u Hong Kongu (Cross-Harbour Tunnel). Početkom 90-tih godina počeo se razvijati model poznat kao Privatna finansijska inicijativa ( Private Finance Initiative –PFI).
Upravo zbog značaja i prednosti koje pruža ovaj oblik partnerstva javnog i privatnog sektora, Evropska komisija je donela smjernice kojim se regulise javno privatno partnerstvo (tzv.klasične smernice) i to: Direktiva 93/27/EEC, Supplies Directive 93/36/EEC, Services Directive 92/50/EEC, Utilities Directive 93/38/EEC. Tako 2003. godine EK je donijela
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET