Komisioni poslovi | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Komisioni poslovi". Rad ima 10 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

1. Komisioni poslovi
Naziv komisioni poslovi potice od latinske reci commito sto znaci poveriti i predstavlja poslove cije se obavljanje poverava drugim pravnim subjektima.Kod ovih poslova kao pravni subjekti pojavljuju se komisionar i komitent.Komisionara predstavlja preduzece koje zakljucuje ugovor o komisionom poslu ili obavlja komisioni posao,dok je komitent preduzece za ciji se racun obavlja komisioni posao.Sto znaci da komitent sklapa komisioni posao sa licem(komisionarom) za obavljanje nekog konkretnog posla za racun komitenta(narucioca posla).Komisionar se mora pridrzavati pravila i uputstava komitenta.Uputstva mogu biti obavezujuca kada ih mora postovati i fakultativnakada moze odstupiti od njih ako smatra da je to dobro,naravno u interesu komitenta.
Osnovne karakteristike komisionih poslova su :
1.ugovor oko dobavljaca odredjenog dela posla,sklopljen izmedju komisionara i komitenta.Tu su i osnovni elementi ugovora kao sto su:predmeti ugovora,vrsta,kolicina i cena;uslovi placanja;rok izvrsenja i dr. poslovi.
2.ukoliko u toku obavljanja posla komisionar ostvari bolju cenu od ugovorene ta razlika ce u potpunosti pripasti komitentu osim ako u ugovoru ne stoji klauzula da ukoliko se ostvari veca cena od ugovorene i komisionaru pripadne deo te razlike.Ovo je pozeljno da se nadje u ugovoru radi stimulisanja komisionara.
3.komisionar je duzan da posao obavi korektno tj. da stiti interese svog komitenta pri obavljanju bilo kog komisionog posla;pruza komitentu informacije o toku posla;prenese efekte obavljenog posla na komitenta itd.
Komisionar ima pravo na komisionu proviziju koja je navedena u ugovoru i na pokrice ostalih troskova poslovanja(prevoz,utovar,istovar itd.).Ukoliko komitent ovo ne ispostuje,komisionar ima pravo zaloge na komisionoj robi kao i obezbedjenje sopstvenih potrazivanja preko nadleznog privrednog suda.
4.posto na trzistu istupa u svoje ime i stupa u kontakte sa drugim preduzecima(dobavlljacima i kupcima)komisionar ne mora da otkriva da robu kupuje i prodaje za svog nalogodavca komitenta.
2. Vrste (oblici) komisiona
Dve osnovne vrste komisionih poslova su komisiona nabavka robe i komisiona prodaja robe. Spoljnotrgovinska i trgovinska preduzeća koja se bave poslovima unutrašnjeg prometa i koja su upisana u sudski registar javljaju se kao nosioci komisione nabavke i komisione prodaje.Inače postoji više vrsta komisiona :
. Obični komision i komision “star del credere”. Kod običnog
komisiona, komisionar odgovara samo za savestan izbor trećeg lica
sa kojim zaključuje ugovor (pažnja dobrog stručnjaka). Komisionar ne
odgovara za izvršenje obaveze trećeg lica jer je reč o obligaciji
sredstva, a ne obligaciji cilja. Kod komisiona “star del credere”,
komisionar komitentu garantuje izvršenje obaveze od strane trećeg
lica (npr. komisionar – prodavac garantuje da će treće lice isplatiti
cenu), što podrazumeva pojačanu odgovornost ali i veću proviziju
komisionara.
. Prodajni komision, kod koga se komisionar obavezuje da u svoje
ime a za račun komitenta proda trećem licu komitentovu robu ili hartije od
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET