Kreditni rizik | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Kreditni rizik". Rad ima 15 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

 UVOD
Po prirodi posla koji obavljaju banke, glavni (primarni) rizik je kreditni rizik. Ovo je i tradicionalni rizik i odnosi se na mogućnost da dati kredit ili sredstva uložena u HOV neće biti vraćena u predviđenom roku. Stoga su se vremenom razvile medote kojima se nastoji minimizirati ovaj rizik. Upravljanje kreditnim rizikom u banci je osnov za upješno poslovanje
banke.Jedan od osnovnih zahtjeva u banci je sposobnost u pokrivanju nastalih gubitaka na osnovu plasiranih kredita. Na tom osnovu kreditni rizik se može vrlo široko posmatrati i vezati za sve vrste plasmana.
Kreditni rizici su uvijek pratili bankarske aktivnosti, njihov uticaj je naglo porastao povećanjem granica gubitaka uslijed nesolventnosti ili zakonom kažnjivih dijela zajmotražioca, također uslijed makroekonomske nestabilnosti, inflacije i izmjene kamatnih stopa. Rastom obima poslova, internacionalizacijom finansijskih tokova i globalizacijom u bankarstvu, povećana je i granica rizika i gubitaka. Cilj je da se na adekvatan način kontroliše izloženost riziku i prate sva eventualna pogoršanja kao i da se preduzmu preventivne mjere kako bi se nepovoljne situacije spriječile.
Rizici u poslovanju banaka su karakteristika svakog bankarskog posla , tako da ni neutralni bankarski poslovi nisu bez rizika, a osvajanjem novih instrumenata , novih tehnika i strategija, finansijskog inženjeringa ,novih bankarskih proizvoda , a naročito finansijskih derivata ,lista rizika se neprestano širi.
1.KREDITNI RIZIK
Kreditni rizik banke predstavlja vjerovatnoću da banka neće biti u stanju da naplati svoja ukupna potraživanja, kako po osnovu glavnice duga, tako i svu ugovorenu kamatu.
U odnosu na izvore nastanka kreditnog rizika možemo da razlikujemo tri tipa:
1. Rizik naplativosti,
2. Rizik kreditne premije,
3. Rizik pogoršanja kreditnog rejtinga.
Rizik naplativosti je rizik koji postoji još u momentu odobrenja kredita,
odnosno emitovanja instrumenta, jer već tada svaki klijent (emitent) ima neki
kreditni rejting, a u svakom rejtingu moguće je pripisati određenu vjerovatnoću
neizvršenja.
Rizik kreditne premije je rizik da će se kreditna premija promijeniti i
uticati na pogoršanje performansi klijenta (emitenta), te potencijalno stvoriti
probleme u otplati i servisiranju kredita.
Rizik kreditnog rejtinga je rizik da ce doći do pogoršanja kreditnog rejtinga klijenta u periodu kada je kredit aktivan, odnosno u periodu njegove otplate. Kreditni rizik banke također podrazumijeva nemogućnost ili nevoljnost zajmotražioca da odobreni kredit vrati banci prema uslovima definisanim u ugovoru.
Na mogućnost i volju zajmotražioca ili korisnika kredita utiču brojni faktori, i oni koji su pod kontrolom zajmotražioca, i oni koji su van njegove kontrole, odnosno, kreditni rizik zavisi od dvije grupe faktora:
1. egzogenih (državna regulativa u privredi, stanje ekonomije, prirodne okolnosti i sl.)
2. endogenih (ključnu ulogu imaju stručnost i sposobnost kreditnog analiticara).
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET